Szabadulás vérpénzért
Rana Sanaullah, Pandzsáb tartomány igazságügyi minisztere televíziós nyilatkozatában közölte: „A két áldozat családtagjai a bíróság előtt megerősítették, hogy megbocsátottak a tettesnek”. Hírügynökségek közlése szerint Davis az amerikai konzulátus képviselőjének társaságában távozott a bíróságról. A lahorei konzulátus, miként az iszlámábádi amerikai követség sem ismerte be a kártérítés kifizetését, ám az AP pakisztáni forrásból úgy értesült, hogy a hozzátartozók 2,3 millió dollárt kaptak.
Hillary Clinton amerikai külügyminiszter cáfolta, hogy a washingtoni kormány fizettett volna ki a kártérítést. " A családtagokat kell megkérdezni, kitől kapták a pénzt" - tette hozzá.
A szabadonbocsátás hírére tüntetők vonultak a lahorei amerikai konzulátushoz. A rendőrség könnygázt vetett be a demonstrálók feloszlatására, többeket letartóztattak.
A szerdai bírósági tárgyalás egyébként azzal kezdődött, hogy formálisan vádat emeltek kettős gyilkosságért Davis ellen. Majd jött a fordulat, amikor is a két áldozat családtagjai „megbocsátottak” a tettesnek. Hétfő óta – amikor egy lahorei felsőbb bíróság nem volt hajlandó állást foglalni Davis diplomáciai mentessége ügyében – már az iszlám törvénykezés hagyományán alapuló megoldás került előtérbe.
A január végi incidens komoly feszültséget okozott a tálibok elleni afganisztáni háborúban szövetséges Egyesült Államok és Pakisztán viszonyában. Washington arra hivatkozott, hogy Davis a lahorei konzulátus „technikai és adminisztratív” munkatársaként diplomáciai mentességet élvez. Ám épp az amerikai sajtó állt elő a leleplezéssel, miszerint Davis valójában a CIA-val szerződéses kapcsolatban álló őrző-védő ügynök volt. (Egyes források szerint a hivatalos CIA-ügynökök védelme volt a feladata.) A pakisztáni titkosszolgálat (ISI) viszont azt kifogásolta, hogy a CIA-val úgymond „kitűnő együttműködésük” ellenére nem volt tudomásuk Davis szerepéről. A kettős gyilkosság ténye ürügyet szolgáltatott a pakisztáni-afganisztáni határkörzetek bombázása miatt amúgy is Amerika-ellenes érzelmű szélsőségeseknek: tüntetők a börtönbíróság épülete előtt követelték napokon át Davis kivégzését.
Raymond Davis egyébként azzal védekezett, hogy a lámpás kereszteződésben önvédelemből lőtt rá a két motorosra, mert ki akarták rabolni. (Más kérdés, hogy majd egy tucat lövedéket eresztett beléjük.) A helyzetet bonyolította, hogy a segélykérő telefonhívására kiérkező diplomáciai rendszámú gépkocsi a sietségben halálra gázolt egy járókelőt. (A gépkocsi két utasa állítólag azonnal elutazott Lahoréból.)
A pakisztáni sajtóban eltérő találgatások jelentek meg a két motorosról. Volt olyan feltételezés, hogy a CIA és a ISI közötti bizalmatlanság állt a háttérben, amennyiben a két lelőtt a pakisztáni titkosszolgálatnak dolgozott, s ezt Davis tudta. Más közlés szerint valóban tolvajok voltak.
Februárban egyébként Pakisztánban vizitelt John Kerry szenátor, a külügyi bizottság elnöke. Elképzelhető, hogy akkor vetették fel, az Egyesült Államok fizessen kárpótlást a családtagoknak az országban bevált iszlamista hagyomány szerint, s ezzel el lehet simítani a feszültséget.