Szabadlábra helyezését kérelmezi Polanski

Szabadlábra helyezését kérelmezte egy svájci bíróságon Roman Polanski kedden; igazságügyi források szerint elméletileg nem kizárt, hogy míg kiadatása eldől, svájci otthonában tartsák házi őrizetben.

A szabadulását követelő nemzetközi petíciót közben már tekintélyes amerikai rendezők is aláírták.

A bíróság által kiadott közlemény szerint a kérelemről pár héten belül születhet döntés, amely ellen mindkét érdekelt, a letartóztatott filmrendező és a vád képviselői is fellebbezéssel élhetnek majd.

Roman Polanskit szombaton vették őrizetbe Zürichben, ahová egy  filmfesztiválra érkezett. Az Egyesült Államok 1977 óta akarja bíróság elé vinni a rendező ügyét, az ellene felhozott vádak szerint  szexuális kapcsolatot létesített egy akkor 13 éves kislánnyal. Mivel az ítélethirdetés előtt Franciaországba szökött, az Egyesült  Államokba azóta sem tehette be a lábát, mert azonnal letartóztatták volna. A svájci hatóságok egy 2005-ben kiadott nemzetközi elfogatóparancs alapján fogták el.

A 76 esztendős Polanski, A zongorista Oscar-díjas rendezője  lengyel és francia állampolgár. Pályafutása utóbbi három évtizedében  Franciaországban dolgozott, családot alapított. Néhány olyan  utazását, amely olyan országba vitte volna, amelynek kiadatási  egyezménye van Amerikával, az utolsó pillanatban végül lemondta.  Svájc is aláírt ilyen egyezményt, a rendező mégis rendszeresen  időzött a francia határ túloldalán, az észak-svájci  üdülőparadicsomban, Gstaadban lévő faházában.

Giudo Balmer, a svájci igazságügy minisztérium szóvivője  elmondta: eddig nem volt pontos információjuk arról, hogy Polanski mikor tartózkodik az országban. "Múlt héten precíz tájékoztatást  kaptunk róla, mikor és hova fog érkezni, s ez tette lehetővé a  letartóztatását" - állította a szóvivő.

Bár Peter Cosandey nemzetközi bűnüldözésben járatos korábbi zürichi ügyész szerint "vajmi kevés esély van arra, hogy Polanskit  kiengedjék a börtönből", hiszen más ország állampolgára, és nagy a  kockázata a szökésének, az igazságügyi tárca nem zárta ki, hogy  óvadék fejében szabadlábra kerüljön.

A bíróság elméletileg akár gstaadi házában is elrendelheti a  rendező házi őrizetét, mondta el Balmer, de mint hangsúlyozta,  ilyesmire eddig nem volt példa.

A svájci törvények szerint az Egyesült Államoknak 60 napja van arra, hogy Polanski kiadatását kérje. A kérelem ügyében a svájci igazságügyi minisztérium dönt, ám a határozatot egy sor bíróságon meg lehet támadni.Cosandey szerint az esetek zömében a letartóztatott az egész eljárás alatt a börtönben marad.

A rendező bebörtönzése széles körű nemzetközi tiltakozást váltott ki. A lengyel és francia külügyminiszter hétfőn közösen  kérte  svájci kollégájától Polanski szabadon bocsátását, és  bejelentették, hogy az amerikai külügyminiszterhez fordulnak az ügy ejtéséért.

Donald Tusk lengyel kormányfő azonban egy keddi tévéinterjúban mérsékletre intve arra szólította föl honfitársait, hogy a Polanskival történteket "ne kezeljék lengyel nemzeti ügyként".

A rendező szabadon engedését követelő, Franciaországban elindított nemzetközi petíciót ugyanakkor már a filmvilág  színe-virága aláírta. Többek között olyan tekintélyes amerikai  rendezők is, mint Woody Allen, Martin Scorsese és David Lynch. A  több mint száz aláíró között szerepel továbbá Michael Mann, Wim  Wenders, Pedro Almodóvar, Claude Lelouch, Monica Bellucci, Ettore  Scola, Marco Bellocchio, Giuseppe Tornatore, Paolo Sorrentino, Michele Placido, Costa-Gavras és Vong Kar-vaj is.

A zongorista Oscar-díjas rendezője nagy bajban van.
Academy Award winning filmmaker Roman Polanski gestures during a photocall in Madrid November 29, 2005. Polanski is promoting his latest film "Oliver Twist" which opens in Spain next December 2.
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.