Szabadkőműves nagymester lesz Berlusconi?

„Berlusconi az utódom” – jelentette ki Licio Gelli, és az egykori Propaganda Due (P2) szabadkőműves páholy nagymesterének szavainál is nagyobb meglepetés keltett Olaszországban, hogy a kinevezést a jelenlegi kormányfő nem cáfolta.

Közel a kilencvenhez Licio Gelli el akarja mondani saját igazságát: az arezzói villájában töltött házi őrizetből kiszabadulva (12 évre ítélték az „öngyilkos” Roberto Calviról, a Vatikán és a maffia bankszámláiról hírhedt Banco Ambrosiano pénzintézet csődjéért), az alig ismert Odeon TV csatornáján vezet saját műsort az olasz közelmúltról – a Keresztapa aláfestő zenéjével  és Venerabile Italia címmel. Ez utóbbi, amellett, hogy tiszteletreméltót jelent, a szabadkőműves nagymesterek megszólítása is egyben.

A képernyőn Gelli a hetvenes évekről beszélget, felelevenítve az általa egy évtizedig vezetett P2 történetét is. Főleg, amikor kijelenti, hogy a „P2 kézben tartotta az országot, a fegyveres erőket, pénzügyőrséget, rendőrséget; nem akartuk megdönteni a kormányt, azon őrködtünk, hogy a kommunista párt ne kerüljön hatalomra”.

Hiába a hosszú parlamenti bizottsági vizsgálat a kétezer taggal az egész olasz politikát és társadalmat behálózó páholyról – amelyet minden idők leghatalmasabb titkos társaságának tartanak – a P2 és Gelli pontos szerepét a mai napig homály fedi. A CIA ügynökeként emlegetett Gellinél  1981-ben találták meg a P2 névsorát: többszörös szökés után 1990-ben, cannes-i villájában, két millió dollárt érő aranyrúddal tartóztatták le.

Azóta ritkán nyilatkozott, tiszteletreméltó korba érve azonban nem akar hallgatni: „Berlusconi az utódom” – jelentette ki hangsúlyozva, hogy nélküle Itáliát a teljes káosz uralná. Közismert, hogy a későbbi négyszeres kormányfő a P2-höz még vállalkozóként csatlakozott 1978-ban, 100 ezer líra tagsági díjjal. Berlusconi mellett az árnyékkormányként működő P2 tagja volt Savoyai Viktor Emánuel, négy miniszter, 44 képviselő, a titkosszolgálat vezetősége, tábornokok, bírók, a közszolgálati RAI elnöke is.

Közmegrökönyödést váltott ki viszont szerte Olaszországban, hogy az egykori nagymester utódlási bejelentése után elmaradt Berlusconi reakciója miatt. A miniszterelnök és kormánya hallgatásba burkolózott, hiába követelt azonnali tisztázást az ellenzék.

„Gelli nem ok nélkül beszélt: emlékeztette Berlusconit, mi a feladata. A P2 hatalomra juttatta, és most a titkos társaság államképét kell megvalósítania minden más erô felszámolásával” – adta elô saját magyarázatát az egykori ügyész Antonio Di Pietro. Tény, hogy Gelli felkeltette az olaszok gyanúját a P2 továbbélésérőll, de a központi államhatalom eszméjétől vajmi kevéssé elragadtatott, és a (bűn)szervezetekhez hozzáedződött olasz közvéleményt nem háborította fel különösebben a miniszterelnök nagymesteri kinevezése. Berlusconi pedig bevált politikai taktikáját követte: ha valamirôl nem beszél, annak lángja gyorsan elalszik.

Gelli sem részletezte üzenetét: a P2 által felhalmozott dokumentumokat az állami levéltárnak adományozta, most épp a róla készülő filmnek javítgatja a forgatókönyvét, a főszerepben a hírek szerint George Clooney játszik majd.

(RÓMA)

Licio Gelli 1998-ban Rómában, rendőri őrizetben
Licio Gelli 1998-ban Rómában, rendőri őrizetben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.