Közel harminc év után boldogan távozott a louisianai börtönből az a férfi, akit tévesen ítéltek el emberölésért. Glenn Ford közel három évtizedet töltött a halálsoron.
Szabad az a férfi, aki közel három évtizedet ült ártatlanul
„Amikor bekerültem [a börtönbe], a fiaim még csecsemők voltak. Mostanra már felnőtt férfiak és apák" – idézi a CNN annak a férfinak az első nyilatkozatát, aki közel harminc évet ült börtönben.
A 64 éves Glenn Ford egyike azon kevés elítélteknek, akik rekordhosszúságú időt töltöttek halálsoron az Egyesült Államokban. Ramona Emanuel bíró hétfőn vonta vissza Ford ítéletét, mivel a közelmúltban napvilágot látott információk alátámasztották, amit a férfi régóta állított: azt, hogy nem gyilkolta meg Rozemant, és még csak jelen sem volt a gyilkosságnál.
„Össze-vissza járnak a gondolataim. De jó érzés kint lenni" – mondta a Louisiana állambeli Angola börtön előtt várakozó újságíróknak kedden. Egyikük azt kérdezte a férfitól, hogy dühös-e, amiért ártatlanul ült.
„Igen, mert közel harminc évig ültem börtönben olyasmiért, amit nem követtem el... Harminc év. Még ha nem is az egész életem... nem fordíthatom vissza az idő kerekét, és nem tehetek meg olyan dolgokat, amiket 35, 38 vagy 40 évesen kellett volna csinálnom" – mondta a férfi.
Fordot egy 1983-ban történt gyilkosságért, az 56 éves ékszerész – akinek Ford alkalmanként bedolgozott – Isadore Rozeman megöléséért ítélték halálra. A bírósági ügy menetét már akkor is sokan vitatták, ugyanis az afroamerikai férfit egy kizárólag fehérekből álló esküdtszék ítélte el.
Ezen túl olyan „apróságok" is kétségessé tették az ítélet jogosságát, mint az, hogy a gyilkos fegyvert soha nem találták meg, és a gyilkosságnak nem volt egyetlen tanúja sem. Fordot ráadásul egy olyan nő tanúvallomása alapján ítélték el, aki később beismerte, hogy hazudott. Védőügyvédei pedig teljesen tapasztalatlanok voltak, és még soha nem dolgoztak gyilkossági ügyön.
„Glenn Ford az élő példa arra, hogy milyen tökéletlen az igazságszolgáltatási rendszerünk. Nagyon megindító, hogy Ford, egy afroamerikai férfi, akit egy kizárólag fehérbőrűekből álló esküdtszék ítélt el, végre elhagyhatja a halálsort" – mondta Thenjiwe Tameika, az Amnesty International USA emberi jogi szervezet munkatársa.A BBC tájékoztatása szerint nemcsak Ford családja üdvözölte a férfi szabadon engedését, de az áldozat, Isadore Rozeman családja is. Jelenleg nyolcvanhárom férfi és két nő tölti életfogytiglani börtönbüntetését Louisianában.
A déli állam törvényei lehetővé teszik, hogy az ártatlanul elítélt rabok kártérítést kapjanak. Ennek értelmében minden egyes börtönben töltött évért 25 ezer és 250 ezer dollár közötti pénzösszeget ítélhetnek meg számukra. Ezen túl további 80 ezer dollárt is igényelhetnek az „elmulasztott lehetőségekért".