Svédország és Nagy-Britannia is kritizálja Ecuadort
Assange még júniusban menekült Ecuador londoni nagykövetségére, hogy elkerülje Svédországnak történő kiadatását. Ecuador tegnap döntött: elfogadják a Wikileaks-alapító menedékkérelmét.
Nagy-Britannia viszont közölte, nem hagyják, hogy a férfi elhagyja az országot. Ricardo Patino ecuadori külügyminiszter kijelentette, még beszélnek a dologról a britekkel, de reméli, hogy Nagy-Britannia „tiszteletben tartja országa szuverén döntését”, különben „a nemzetközi jog megengedte alternatív megoldásokkal fogják kieszközölni a szabad elvonulást.”
Ecuador szerint Assange emberi jogai sérülnének, ha kiadnák őt Svédországnak. A svédek egyébként azért akarják kihallgatni, mert két nő szexuális zaklatással és nemi erőszakkal vádolja. Assange szerint a vádak politikailag motiváltak, a kiadatás célja, hogy onnan tovább vigyék az USA-ba, ahol kémkedés miatt állíthatnák bíróság elé.
Assange szerint a dél-amerikai ország döntése „történelmi győzelem volt, de a harc még csak most kezdődik.” Hozzátette, a Wikileaks ügyében folyó amerikai vizsgálódást azonnal le kellene állítani.
William Hague brit külügyminiszter szerint nincs arra törvényes mód, hogy szabad elmenetelt biztosítsanak Assange-nak. A brit hatóságok elkötelezettek amellett, hogy kiadják a férfit Svédországnak, és meg kell értenie mindenkinek, hogy ez az egész nem a Wikileaksről szól.
Ecuador korábban fenyegetésnek nevezte azt a levelet, amelyben a brit hatóságok felhívják a figyelmüket, hogy egy törvény szerint felfüggeszthetik a nagykövetség diplomáciai státuszát. Nagy-Britannia szerint azonban ez csak figyelmeztetés volt, és a kölcsönös megállapodásra törekednek.
A BBC tudósítója beszámolt arról, Rafael Correa elnök ellenzéke teljesen feleslegesnek tartja, hogy Ecuador összezördült Nagy-Britanniával, ráadásul az országnak semmi joga nem volt arra, hogy beleavatkozzon az ügybe. Szerintük ironikus, hogy az elnök a szólásszabadságra hivatkozik, miközben otthon megpróbálja elnyomni a médiát.
A svéd külügy is megszólalt, szóvivőjük szerint elfogadhatatlan, hogy Ecuador feltartja a svéd igazságszolgáltatás menetét, és beleszól egy európai igazságügyi együttműködésbe. A két nő ügyvédje szerint pedig úgy tűnik, Assange támogatói figyelmen kívül hagyják, a két nőnek milyen megpróbáltatásokon kellett átmennie a férfi miatt.
Eközben a Hugo Chávez venezuelai elnök által létrehozott bolivári szövetséghez (ALBA) tartozó latin-amerikai államok támogatásukról biztosították Ecuadort. Az ALBA-csoportnak Venezuela, Kuba, Bolívia, Nicaragua és három kis karibi szigetország mellett tagja Ecuador is. A tagállamok helyi idő szerint csütörtökön "rendíthetetlen szolidaritásukról" biztosították Ecuadort, és közölték: "erőteljesen ellenzik", hogy a brit hatóságok azzal fenyegetőznek, megrohamozzák az ecuadori nagykövetség épületét, hogy elfogják Assange-t. London "súlyos következményekkel" számolhat, ha beváltja fenyegetését - írta az ALBA-csoport. Uruguay is fölszólította Nagy-Britanniát, hogy tartsa tiszteletben a diplomáciai kapcsolatokat szabályozó Bécsi Egyezményt.