Svéd körözés a nevek felett

Befejezte a konzultációk második körét az unió soros elnöke, a svéd kormányfő Fredrik Reinfeldt, akit a stockholmi EU-orosz csúcs után arról faggattak az újságírók, hogy is áll az Európai Tanács elnökének, illetve a külügyminiszternek a kinevezése.

Minthogy a svédek csütörtök estére hívták össze az állam- és kormányfőket Brüsszelbe, az idő sürget, de Reinfeldt jelezte: az előkészületek során lehetetlennek bizonyult 24 óra alatt körbetelefonálni huszonhat döntéshozót. Így lehet, hogy csütörtök este döntésre jutnak, de az is lehet, hogy nem, de hajnalra létrejöhet az alku.

A brit Catherine Ashton
A brit Catherine Ashton

Brüsszeli értesülések szerint legalább húsz név kering, s a csúcs feladata az, hogy a Lisszaboni Szerződés által létrehozott posztokra megtalálja az európai pártcsaládoknak, a kis és nagy országoknak is elfogadható jelölteket, s figyelemmel legyen a férfiak és a nők arányára is.

Az elnököt az állam- és kormányfők választják, minősített többséggel, akárcsak a külügyminisztert, aki azonban a Bizottság alelnöke is lesz, tehát személyét el kell fogadnia Barroso bizottsági elnöknek és az Európai Parlamentnek is. Új fejlemény, hogy a spanyol kormányfő Moratinos külügyminiszter nevét is bedobta a kalapba, ahova bekerült néhány hölgyé is. Az elnöki poszt várományosaként emlegetett lett Vaira Vika-Freiberga mellett a külügyi tárca esélyese lehet a brit Catherine Ashton és a francia Elisabeth Guigou is.

A titkos háttéregyezkedésen alapuló személyi döntést a demokrácia karikatúrájának nevezte Daniel Cohn-Bendit, a zöldek vezére az EP-ben.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.