Svájc is fél a bevándorlóktól

Svájc május elsejétől az egész Európai Unióra kiterjeszti a bevándorlás korlátozását. Brüsszel már hőbörög.

A bevándorlás korlátozása már eddig is érvényes volt nyolc közép- és kelet-európai tagállamra, május elsejétől ezt terjesztik ki további 17 EU-s országra, a román és a bolgár bevándorlókra vonatkozó szabályokat pedig külön kezelik majd.

Svájc ugyan nem tagja az Európai Uniónak, azonban 1999-ben csatlakozott a személyek szabad mozgását is biztosító schengeni egyezményhez. Egy úgynevezett „védzáradék” teszi lehetővé, hogy korlátozásokat vezessenek be, ha a bevándorlók éves száma elér egy bizonyos szintet. 2014 közepétől a záradék érvényét veszti, így a május elsejétől életbe lépő kvótákat elméletileg 12 hónap múlva már nem lehet alkalmazni. A jobboldali Svájci Néppárt és a zöldek kezdeményezésére azonban a jövőben két népszavazást is tartanak majd a bevándorlást érintő kérdésekről.

Az utóbbi időben a brit kormányfő, David Cameron is a bevándorlás szigorítása mellett kardoskodott, habár Nagy-Britannia elsősorban attól fél, hogy a 2014-ben megszűnő korlátozások után a bolgár és a román bevándorlók elözönlik a brit munkaerőpiacot, és megterhelik a közellátást. A BBC helyi tudósítója szerint azonban Svájcba inkább a régi EU-s tagállamokból érkeznek, például Németországból, Spanyolországból, Portugáliából és Olaszországból.

Május elseje után Észtországra, Magyarországra, Litvániára, Lettországra, Lengyelországra, Szlovákiára, Szlovéniára és Csehországra ugyanazok a szabályok érvényesek, mint eddig, azaz Svájc maximum 2 180 letelepedési engedélyt ad ki az ezekből az országokból érkező munkavállalók számára a következő egy évben. A 17 többi tagállamnál ez a szám 53 700 lesz. Romániára és Bulgáriára sokkal szigorúbb korlátozás vár.

Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője közleményében sajnálatát fejezte ki Svájc döntésével kapcsolatban. Szerinte a kvóták nem veszik figyelembe, hogy a személyek szabad mozgása mekkora hasznot hoz mind Svájc, mind az EU polgárainak. Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke pedig azt mondta, hogy a statisztikák nem indokolják a korlátozásokat, amelyek szerinte inkább szimbolikusak.

A számadatok szerint az utóbbi években 80 ezer bevándorló érkezett Svájcba, és minden évben többen telepednek le, mint ahányan elhagyják az országot, írja a Swiss Info.

Simonetta Sommaruga igazságügyi miniszter szerint a szigorítást nem barátságtalan lépésnek szánták Svájc legnagyobb kereskedelmi partnerével szemben. A védzáradék szerinte nem oldja meg a jövő problémáit, a kvóták bevezetése csak egy lehetőség. A miniszter a kantonokat, a munkaadókat és a szakszervezeteket is kérte a közös cselekvésre, illetve hangsúlyozta, hogy szükség lenne a nemzetközi együttműködésre, hogy irányítani tudják a szegénység miatt útnak induló munkavállalók áramlását, és csökkenteni tudják a szegény és a gazdag Európa közti, egyre növekvő szakadékot. A jobboldali és a zöld népszavazási kezdeményezések ellenére Sommaruga tagadja, hogy a kormány nyomás alatt lenne, a döntés meghozatalakor gazdasági, belügyi és külügyi szempontokat is figyelembe vettek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.