Súlyos válságban a BBC
A BBC 2 televíziócsatornán hétköznap késő este sugárzott Newsnight a világszerte a közszolgálatiság mintaképének tekintett BBC egyik legrangosabb és legbefolyásosabb hírmagazinja. A műsor néhány héten belül kétszer is támadások kereszttüzébe került, mégpedig fordított okokból. Először a tavaly elhunyt műsorvezető, Jimmy Savile miatt, akiről kiderült, hogy neyvenéves pályafutása során több száz kislánnyal fajtalankodott, volt olyan alkalom a BBC stúdiójában. A rivális ITV televízió világított rá arra, hogy a Newsnight 2011 végén tényfeltáró nyomozás alapján feldolgozta a korábban is terjengő, de soha nem bizonyított híreszteléseket. Mindez a BBC-nél nem kerülhetett adásba, már csak azért sem, mert lehetetlenné tette volna a karácsonyi műsorrend fénypontjainak ígérkező Savile-emlékműsorokat. A Newsnight-leleplezés letiltásának vitatható körülményeit a BBC egy másik ismert műsora, a Panoráma mutatta be.
Ehhez képest a péntek este kirobbant és huszonnégy órával később a nyolc hete hivatalba lépett vezérigazgató elkerülhetetlen lemondásával végződött botrány akkor tört ki, amikor a Newsnight megalapozatlan vádaskodásnak adott helyet. Az immár háromszáz rendőrségi feljelentéshez vezető Savile-ügy után a brit média tele lett riportokkal a kisgyermekekkel szembeni visszaélésekről és nemi erőszakről. Ezek egyike volt, amikor a Newsnight november elején, a Tényfeltáró Újságírók Központjával együttműködve interjút közölt egy pedofilügy negyven évvel ezelőtti áldozatával. Steve Messham ugyan a műsorban nem mondta ki a nevet, de a világhálón gombamód elszaporodó találgatások egyértelműen Lord Alistair McAlpine-ra terelték a gyanút. A multimilliomos üzletembert, Margaret Thatcher tanácsadóját, a Konzervatív Párt volt kincstárnokát a Guardian publicistája, George Monblot blogjában meg is nevezte, majd maga a baloldali napilap állt elő azzal, hogy a gyanúsítások hamis személyazonosságon alapulnak. Elég volt megmutatni Steve Messhamnek McAlpine fotóját, hogy egyértelműen kijelentse, nem ő volt az, aki a hetvenes években a legnagyobb észak-walesi város, Wrexham egyik nevelőotthonában nemi erőszakot követett el ellene.
A BBC vezérigazgatója egyben a főszerkesztői funkciókat is ellátja. Az ötvenéves, több, nem kevésbé alkalmasnak tetsző jelölt közül hosszú folyamat végeztével kiválasztott vezető bukását a „selejtes újságírás” okozta. Ezt a drámai kifejezést alkalmazta szombat éjjel a londoni New Broadcasting House előtt összesereglett tudósítók előtt Lord Chris Patten, a BBC kuratóriumának elnöke. A Konzervatív Párt volt vezetője „közéleti tevékenysége egyik leggyászosabb estéjének” nevezte „George tiszteletreméltó lemondását a Newsnight által elkövetett elfogadhatatlan, oly sok problémát okozott hibák miatt”. Ha Entwistle-t végzetét felelőtlen újságírók okozták is, koporsójába saját kommunikációs nehézségei verték be az utolsó szögeket. Vezetési, és főleg közszereplési alkalmatlanságára már a Savile-üggyel foglalkozó parlamenti meghallgatásakor fény derült. A szombat reggel a BBC 4-en sugárzott, szintén kiemelt fontosságú Today hírműsorban vele készült interjúból kiderült, előzetesen fogalma nem volt, hogy a Newsnight egy ártatlan tory politikust készül kellemetlen helyzetbe hozni. Nem olvasta a Guardian cikkét sem a tévedésekről, így arról sem volt fogalma, hogy a hírmagazin péntek este nyilvános bocsánatkérésre kényszerül.
A lemondást indokló nyilatkozatában George Entwistle elmondta, bár „huszonhárom éves BBC-s múltja alapján azt gondolta, a kuratórium a legmegfelelőbb embert választotta meg a tisztségre, az elmúlt néhány hét rendkívüli eseményei meggyőzték, hogy új vezérigazgatóra van szükség”. A dicstelen távozást követően Maria Miller kulturális miniszter „helyesnek” nevezte a döntést. Mind ő, mind a parlament kulturális és médiabizottságának elnöke, John Whittingdale hangoztatta, hogy a BBC „hazai és nemzetközi megbecsülése újságírói, hírszolgáltatási tisztességén alapul, ez pedig csorbát szenvedett”.
Pattennek a stabilizáció érdekében gyorsan meg kell találnia Entwistle utódát, esetleg a korábbi jelentkezők közül. Saját pozíciója is megrendült azonban, hiszen ő volt a felelős a kinevezésért, és láthatólag nem volt képes úrrá lenni a válságon.