„Spanyolország soha többé nem lesz ugyanolyan”
„Megpróbálok kormányt alakítani, mert Spanyolországnak most stabil kormányra van szüksége. De nem lesz könnyű" – ismerte el Mariano Rajoy spanyol kormányfő hétfőn, a vasárnapi parlamenti választások után, amelyek a voksok 28,7 százalékával a kormányzó Néppárt (PP) győzelmét hozták ugyan, de a konzervatívok nem szereztek elég – 176 – mandátumot a parlamenti többséghez, s egyelőre nincs koalíciós partnerjelöltjük sem. A szenátusban ugyan megtartotta többségét a PP, ám ez aligha jelent vigaszt, hiszen az ellenzéki szocialisták (PSOE) hétfőn bejelentették: nem támogatják, hogy a Néppárt alakítson kormányt.
Podemos-öröm a választások éjszakáján Sergio Perez / Reuters |
A 73 százalékos részvételi aránnyal záruló voksoláson a PSOE 22 százalékkal a második helyen végzett, őket követi a radikális baloldali Podemos 20,6 százalékkal, s a másik feltörekvő centrista kispárt, a Ciudadanos (C's) 13,9 százalékkal. A Néppárt és a szocialisták uralta kétpártrendszer végét jelzi, hogy összesen tíz párt jutott be a parlamentbe. Az, hogy a Ciudadanos, amely idén kezdett országosan is politizálni és a Podemos, amely 2014 januárjában alakult, ilyen eredményt ért el, a megszorításokba és a korrupciós botrányokba belefáradt spanyolok új iránti igényét jelzi. „Spanyolország soha többé nem lesz ugyanolyan, mint volt, és ez nagyon boldoggá tesz minket" – idézte Pablo Iglesiast, a Podemos vezetőjét az El País.
A két kis pártnak fontos szerep jut a most kezdődő rendkívül bizonytalan időszakban, amely a tárgyalási és együttműködési készség tesztje lesz, elsősorban Rajoy számára, akinek muszáj lesz koalíciós partnert találnia az áhított stabil kormányzáshoz. Ez azonban egyelőre kilátástalannak tűnik. VI. Fülöp király hamarosan minden párt vezetőjével egyeztet, s ezek után megnevezi a kormányfőjelöltet, akinek sorsáról bizalmi szavazáson döntenek. A szocialisták azonban már most bejelentették, hogy nem támogatják Rajoyt. Ha két hónapon belül nem sikerül kormányt alakítani, új választásokat írnak ki. Ez csak tovább növeli a bizonytalanságot Spanyolországban, ahol a kétpártrendszer „megdöntése" miatt érzett eufóriát felváltotta a jövő miatti aggodalom.
„Nem tudni, hogy akik eddig hatalmon voltak, és ott is maradnak, jó irányba vezetik-e az országot, figyelembe véve, hogy mi minden történt itt. De az sem biztos, hogy a tapasztalatlan új pártok megállják a helyüket. A hatalom mindenkit korrupttá tesz, mindegy, hogy melyik párthoz tartozik, s a választási ígéreteket végül elviszi a szél" – visszhangozta a sokakra jellemző bizonytalanságot lapunknak nyilatkozva a dél-spanyolországi Algecirasban élő Christian Alcala de Raedt.
A kikötőben dolgozó harmincas férfi sokáig hezitált, hogy a Néppártra vagy a Ciudadanosra adja-e a voksát, de végül a kispárt mellett döntött, mert úgy véli, Rajoynak távoznia kellene a kormány éléről, s ideje, hogy „friss vér" kerüljön a spanyol politikába.