Spanyol sztárbíró lesz Assange tanácsadója
Mint az El País napilap értesült, Garzón már felkereste Assange-ot Ecuador londoni követségen, ahol a Wikileaks-alapító menedékjogot kért, miután a brit bíróság elutasította kiadatási kérelmének újratárgyalását.
A svéd igazságszolgáltatás ugyanis ki akarja hallgatni Assange-t, akit két nő nemi erőszakkal vádol. Egyelőre Svédországban nem indítottak eljárást, és nem emeltek vádat sem a Wikileaks alapítója ellen. Assange inkább attól fél, hogy Svédország majd kiadja őt az Egyesült Államoknak, ahol a többszázezer bizalmas diplomáciai dokumentum kiszivárogtatása miatt akár életfogytiglani börtönre, sőt halálra is ítélhetik.
Rafal Correa ecuadori elnök annak idején közölte, hogy alaposan kivizsgálják Assange menedékjogi kérelmét. A Wikileaks közleménye szerint - amelyet az Europa Press idézett - a londoni találkozón Garzón aggodalmának adott hangot "a garanciák hiánya miatt", szerinte mindennek "súlyos következményei lehetnek a meggyanúsított fizikai és szellemi állapotára".
Baltasar Garzón azzal szerzett hírnevet, hogy két évtizede elérte Augusto Pinochet volt chilei diktátor-elnök letartóztatását Londonban, majd megpróbálta elintézni kiadatását Spanyolországnak. Szerepe volt aztán az argentin katonai diktatúra több felelőse elleni vádemelésekben is.
Spanyolországban ugyanakkor a jobboldal támadást indított ellene, amikor a Franco-rendszer bűneit kívánta volna bírósági eljárás tárgyává tenni. Nemrég a spanyol Legfelső Bíróság tizenegy évre eltiltotta Baltasar Garzónt bírói hivatása gyakorlásától, mert a konzervatív Néppárt politikusait is érintő korrupciós ügyek vizsgálatakor lehallgatta a már börtönben lévő vádlottak és védőügyvédeik telefonbeszélgetéseit. Ezek után Garzón július elején bejelentette, hogy ügyvédi csoportot állít fel. A volt bíró azóta egy nemzetközi alapítványt is létrehozott az emberi jogok védelmére.