Spanyol politikai gyilkosság, bosszúból

Felfüggesztették az európai parlamenti választási kampányt, és elnapolták a listavezetők tévévitáját is Spanyolországban azt követően, hogy meggyilkolták a Néppárt egyik vezetőjét, Isabel Carrascot.

Az 59 éves asszonyt, aki a kormánypárt León tartományi szervezetét vezette és a helyi kormányhivatal élén állt, hétfőn este a nyílt utcán lőtte le a szemtanúk szerint  egy asszony. Állítólag az áldozat már a földön feküdt, amikor még két lövést beleeresztett a gyilkosa.

A rendőrség két gyanúsítottat őrizetbe is vett, mégpedig anyát és lányát: a Diario de León szerint egy munkaügyi konfliktus állt a gyilkosság hátterében. A fiatalabb nő 2007-ig gyakornokként dolgozott a kormányhivatalnak, de akkor megszüntették a szerződését, és valaki másnak adták az állást. Ám ő tovább dolgozott külsősként,  fizetést is kapott: viszont erre egy nemrégiben hozott bírósági döntés szerint nem volt jogosult, mert nem volt érvényes szerződése. A kormányhivatal 12 ezer eurót követel tőle, és várhatóan jelzáloggal terhelik meg a lakását: ez lehetett az a pont, amikor a két nőben végképp elszakadt a cérna.  A fegyver pedig - egy Parabellum - kéznél volt, mert a lány apja a tartományi rendőrség tagja volt.  A ravaszt az anya húzta meg, majd egy szürke Mercedesszel próbált kereket oldani.


Bár a gyilkosságot és a politikai erőszakot mindenki azonnal elítélte, a lapok azért nem rejtették véka alá, hogy Carrasco rendkívül vitatott személyiség  volt. Az El País 2012-ben nagy cikket írt róla, miután kiderült, hogy az asszonynak 12 állást halmozott fel magának: a leóni kormányhivatal mellett ő állt a kulturális központ, a reptéri konzorcium, a turisztikai  hivatal élén, tagja volt a takarékszövetkezet helyi vezetésének és még más szervezeteknek is. Bár hivatalosan csak egy fizetést vett fel, költségtérítést máshonnan is kapott, így előfordult, hogy kétszer annyit keresett, mint a spanyol kormányfő.

Az álláshalmozás miatt a szocialisták annak idején fel is jelentették, az eljárás még nem zárult le. Egykori munkatársai politikai forgószélnek nevezték, aki attól sem félt, hogy ellenségeket szerezzen. Most arról is fellángolt a vita, hogy kell-e - a baszk ETA visszavonulása után - ismét testőröket állítani a vezető politikusok mellé, fennáll-e a veszélye, hogy a társadalmi feszültség, a növekvő egyenlőtlenség  ehhez hasonló merényletekbe csap át, vagy csak egyedi esetről van szó? 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.