Sortűz a jemeni kormánypalotánál

A tüntetéshullám kezdete óta a legvéresebb összecsapások történtek Arábia legszegényebb országában csütörtökön. A fővárosban Szaana tulajdonképpen ketté van vágva - a főváros nyugati és északi részeit ugyanis a tüntetők oldalára átállt Ali Mohszen tábornok fegyveresei ellenőrzik.

Tizenkilenc ellenzéki tüntetőt öltek meg a katonák Jemenben az elmúlt 24 órában - közölték tegnap emberjogi aktivisták. Hivatalos források szerint az  Ali Abdallah Szaleh elnök távozását követelő lázadás kitörése - február - óta eddig 173 halálos áldozta van a megmozdulásoknak. Ezt az adatot az ellenzék  erősen kozmetikázottnak ítéli.

Szemtanúk szerint csütörtökön a legvéresebb összecsapások a fővárosban voltak, ahol a tömeg a kormánypalota felé vonult. A katonák az épülettől 200 méterre nyitottak tüzet a tüntetőkre, egyidejűleg a kormányzópárt székházának tetejéről is sortűz dördült. Ekkor tízen vesztették életüket. A SABA hivatalos hírügynökség állítása szerint a lövöldözést a tüntetők kezdték, akik el akarták foglani a rádió és kormánypalota épületét.

Szaana egyébként napok óta gyakorlatilag ketté van vágva - a főváros nyugati és északi részeit ugyanis a tüntetők oldalára átállt Ali Mohszen tábornok fegyveresei ellenőrzik.

Az arab világ legszegényebb országában zajló véres események hatására az Öböl-menti monarchiák fokozzák erőfeszítéseiket, hogy távozásra bírják a 32 éve hatalmon levő Szalehet. Rendezési tervük értelmében az elnök és családja büntetlenül távozhatna az országból, ha átadná a hatalmat egy ideiglenes nemzeti kormánynak, amelynek az élén Szaleh embere állhatna. Az államfő először hajlott e megoldásra, később azonban csak azzal a feltétellel lett volna hajlandó aláírni a rendezési okmányt, ha a tüntetések egy hónappal a távozása előtt megszűnnek. A múlt hét végén hívei előtt tartott nagygyűlésen az elnök már arról szónokolt, hogy a „végsőkig kitart”, mert „ragaszkodik az alkotmányos legitimációhoz”, ellenfelelit pedig terroristáknak és gyilkosoknak nevezte.

A 23 milliós, törzsi szerkezetű országban az elemzők az erőszak további szélesedését  prognosztizálják, és felhívják a figyelmet az Al-Kaida és Irán jemeni befolyásának erősödésére, valamint annak különös veszélyére, hogy a lakosság többsége kezében a hagyományoknak megfelelően lőfegyverek vannak. Az olajkitermelés is leállt. A sztrájkok és az olajvezetékek elleni támadások következtében a kormány napi 290 ezer hordónyi kőolaj eladásából származó valutától esik el - ami a költségvetési bevételek háromnegyede.

Ellenzéki tüntetők pihennek meg egy hatalmas jemeni zászló előtt
Anti-government protesters sits in front of a huge Yemeni flag during a rally to demand the ouster of Yemen's President Ali Abdullah Saleh in Sanaa May 12 , 2011. Government forces fired machine guns to halt a protest against Yemen's president on Thursday, wounding dozens, and Gulf states sought to revive talks on a power transition to stem the rising bloodshed. REUTERS/Ahmed Jadallah (YEMEN - Tags: POLITICS CIVIL UNREST)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.