Sorra dőlnek ki a csontvázak a svájci számlák miatt
Sorra dőlnek ki a csontvázak a szekrényből eltitkolt svájci számlák miatt Németországban. Lemondani kényszerült a berlini tartományi kormány kulturális államtitkára, André Schmitz, mert kiderült, svájci számlákon tartott pénzt, amit elhallgatott a német adóhivatal elől. A szociáldemokrata politikus lemondása érzékeny veszteség a főpolgármester Klaus Wowereitnek (aki ráadásul tudott a sumákolásról), de kellemetlen Sigmar Gabriel SPD-pártelnök számára is, aki a tavalyi választási kampányban az adócsalók keményebb büntetését ígérte.
Ennél is nagyobb felhördülést okozott a német értelmiség egyik legismertebb személyiségének, a hetvenes évek feminista mozgalmát tűzön-vizen keresztül vezető Alice Schwarzernek az adócsalási ügye. Schwarzer a Spiegel szerint már tavaly feljelentést is tett maga ellen, és be is fizetett mintegy 200 ezer eurónyi adóhátralékot a német költségvetésnek. Ez valószínűsíti, hogy jelentősebb vagyont parkoltatott svájci számlákon. Az Emma című folyórat online kiadásában „adóhibáról” beszél, amelyet igyekszik kijavítani, ám tiltakozik az ellen, hogy emiatt egy életre megbélyegezzék.
A 71 éves Schwarzer megosztó személyiség Németországban. Ugyan sokat tett az abortusztilalom ellen és a női egyenjogúság érdekében, de kategorikus kijelentéseivel, fekete-fehér világképével sok ellenfelet is szerzett. Mint a baloldali Tageszeitung írja, ő most azt kéri számon a társadalmon, amiben ő is hiányt szenved: a megértést. Amikor a német sajtóban vita robbant ki a muzulmán nők fejkendőviseletéről, Schwarzer harciasan azt állította, hogy ez egyértelműen a férfiak uralmát jelzi, nem létezik, hogy egy nő magától döntene a kendőviselés mellett. Amikor pedig egy ismert német televíziós személyiséget nemi erőszakkal vádoltak, a részletek ismerete nélkül porig alázta a férfit a nyilvánosság előtt. Így sokan meglehetős kárörömmel figyelik, hogy most ő maga került bajba.
Schwarzer esete sokban hasonlít Uli Hoenessnek, a Bayern München klubigazgatójának az ügyére, aki tavaly bukott le és tett feljelentést maga ellen. Schwarzerhez hasonlóan ő is szeretett korábban kategorikus kijelentéseket tenni arról, hogy mi a helyes és mi nem, hogy is kellene egy törvénytisztelő németnek viselkednie. Most 3,2 millió eurónyi be nem fizetett adó miatt vádolják. Márciusban bíróság elé kell állnia.
Berlinben a mindenkori kormány évek óta küzd azért, hogy visszahozza a svájci számlákon levő milliárdokat Németországba. Rendre felbukkannak titkos adathordozók a számlatulajdonosok neveivel, és ilyenkor hullámokban jelentik fel saját magukat. A gyors bűnbánat ugyanis megóvhatja az elkövetőket a börtöntől. Önfeljelentés esetén az adócsalást meg lehet úszni némi pénzbüntetéssel.
Angela Merkel kancellár előző, kereszténydemokrata-liberális kormánya megpróbált rendet tenni, és 2011-ben megállapodott a svájci kabinettel, hogy a német állampolgárok számláján levő pénzeket 34-41 százalékos forrásadó terhelné, amit a német költségvetésnek utalnának át. Cserébe a számlatulajdonosok megőrizhetnék anonimitásukat. Ám az akkor még ellenzéki szociáldemokraták a zöldekkel együtt elmeszelték a megállapodást a Bundesratban (felsőházban), mondván, megengedhetetlen a névtelenség fenntartása, ennél szigorúbb feltételekre van szükség. A megegyezés azóta is parkolópályán van.