Sorozatban távoznak a katolikus püspökök
A katolikus egyházfő csütörtökön bólintott rá James Moriarty ír püspök lemondására. Moriarty még decemberben hozta meg ezt a döntést, miután egy hivatalos jelentés felelősnek nevezte a pedofil papok által elkövetett visszaélések eltussolásáért. A 73 éves Moriarty, aki Kildare és Leighlin egyházmegye püspöke volt, csütörtökön megismételte, hogy felelősnek érzi magát, mert nem szállt szembe azzal az „uralkodó kultúrával”, amely évtizedeken át lehetővé tette a gyermekek elleni bűnök elkövetését. A püspök egyszersmind bocsánatot kért az áldozatoktól.A Vatikán csütörtöki közleménye szerint a pápa a püspök lemondását a kánonjog alapján fogadta el. Ez megengedi a püspökök lemondását betegség vagy más ok miatt, amely nem teszi őket alkalmassá hivataluk ellátására. Az ír egyházi iskolákban és gyermekotthonokban három évtizeden át elkövetett szexuális visszaélésekre már korábban fény derült. A kormány által elrendelt vizsgálat 46 lelkész ügyét tárta fel, akik közül többeket már el is ítéltek. A november végén közzétett Murphy-jelentés arról számolt be, hogy az ilyen ügyek kezelésében a dublini érsekség még az 1990-es évtized közepén is „a titoktartást, a botrány elkerülését és az egyház jó hírének védelmét” tartotta a fő szempontnak.
A 14 500 áldozatot említő, 720 oldalas jelentésről nyilatkozva XVI. Benedek förtelmesnek minősítette a visszaéléseket, osztozott az ír hívők felháborodásában, és mély sajnálatát fejezte ki, hogy az ír katolikus egyházi vezetők évtizedeken át eltussolták a visszaélések miatt tett panaszokat. Időközben hat püspök illetve segédpüspök nyújtotta be lemondását, ezek közül egyet még 2002-ben, hármat pedig a közelmúltban, már a Murphy-jelentés után fogadott el a pápa.
Lelki gyám nélkül maradt a Bundeswehr
Ezzel párhuzamosan megértését fejezte ki az augsburgi püspök lemondási szándékával kapcsolatban csütörtökön a német katolikusok vezetője. Robert Zollitsch érsek, a német katolikus püspöki konferencia elnöke rendkívüli nyilatkozatban foglalt állást azzal kapcsolatban, hogy a gyermekek testi fenyítésével és anyagi visszaéléssel vádolt Walter Mixa püspök felajánlotta lemondását XVI. Benedek pápának. A kezdetben minden tagadó, később a vádak egy részét beismerő Mixa levélben fordult a katolikus egyház vezetőjéhez, kérve őt, hogy mentse fel augsburgi püspöki tisztségéből, továbbá a német hadsereg, a Bundeswehr katonai püspökének hivatalából is. A levélben megismételte, hogy bocsánatot kér mindazoktól, akikkel szemben igazságtalanul viselkedett.
Mixát azzal vádolták, hogy még egyszerű papként a hetvenes és nyolcvanas években a testi fenyítés legdurvább módszereit alkalmazta a rá bízott gyermekekkel szemben. Egy másik vád szerint pedig egy árvaházi alapítvány pénzéből értékes antik műtárgyakat vásárolt magának. A püspök kezdetben a fenyítés minden formáját tagadta, majd két héttel ezelőtt beismerte, hogy egyszer-kétszer kiosztott néhány nyaklevest, a hét elején pedig mindezért már bocsánatot is kért. A katolikus egyház jogszabályai szerint egy püspök nem mondhat le, hanem csak felajánlhatja lemondását az őt felszentelő katolikus egyházfőnek. Ezt tette most Mixa, és szakértők bizonyosra veszik, hogy XVI. Benedek elfogadja a szexuális botrányok által sújtott német katolikus egyház számára egyre nagyobb terhet jelentő, 69 esztendős augsburgi püspök lemondását.
Zollitsch közvetve egyértelművé tette, hogy támogatja az augsburgi püspök lemondási szándékát. Nehéz döntésről beszélt, amely tiszteletet érdemel. Egyúttal hangsúlyozta, hogy a lépéssel Mixa az augsburgi egyházközség számára lehetőséget teremt az újrakezdésre. Korábbi értesülések szerint ugyanis a püspökkel kapcsolatos vádak, továbbá azok kezdeti tagadása, majd az utólagos beismerés megrázkódtatást és bizalmi válságot idézett elő a hívők körében. Ezt jelezte az is, hogy az augsburgi egyházközségben az utóbbi hónapokban különösen sok hívő fordított hátat az egyháznak. Következetes és szükséges döntésről beszélt csütörtökön Alois Glück, a német katolikusok központi bizottságának (ZDK) elnöke is. A konzervatív politikus megkönnyebbülésének adott hangot, Zollitsch érsekhez hasonlóan kiemelve az újrakezdés lehetőségét. Értesülések szerint megkönnyebbüléssel fogadták a püspök döntését az egyházmegye vezetői és az augsburgi hívők többsége is.
„Nincs mentség”
A brit katolikus egyházi vezetők csütörtökön nyilatkozatban követték meg a gyermekek sérelmére papok által elkövetett visszaélések elszenvedőit. A példátlanul önkritikus hangvételű közlemény, amelyet az Angol-Walesi Katolikus Püspöki Konferencia adott ki, „rettenetes bűncselekménynek” nevezi az egyházi személyiségek által korábban elkövetett visszaéléseket, és elismeri, hogy "bizonyos egyházi vezetők" a történtek nyomán „nem tettek megfelelő válaszintézkedéseket. A nyilatkozat szerint az egyházra szégyent hozó "mélységes botrány", amit egyes papok és vallási személyiségek elkövettek. A püspöki konferencia állásfoglalása "Isten elleni súlyos bűnnek" nevezi a gyermekekkel szembeni visszaéléseket. A testület ezért őszintén bocsánatot kér, és mély sajnálkozását fejezi ki a visszaélések elszenvedőinek - áll a közleményben. A vallási vezetők szerint a tragédia része az is, hogy egyes püspökök és vallási vezetők sem tudták megfelelően kezelni az ügyet. A katolikus püspöki konferencia ezért külön elnézést kér. A püspöki nyilatkozat szerint a történtekre nincs mentség. A konferencia arra kéri az angol és a walesi katolikusokat, hogy május négy péntekét nyilvánítsák különleges imanapokká, és kérjenek Istentől gyógyírt, megbocsátást. XVI. Benedek pápa idén szeptemberben négynapos látogatást tesz Nagy-Britanniában.