Soros még három hónapot ad az eurónak

A magyar származású amerikai milliárdos szerint Görögországban végül megszorításpárti kormány kerül hatalomra, de szeptemberre a németek besokallnak az akkor már egyre-másra pénzügyi segélyért kuncsorgó országoktól.

Potom három hónapjuk van az európai pénzügyi és politikai élet vezetőinek arra, megmentsék az eurót – figyelmeztetett Soros György. A magyar származású amerikai milliárdos egy olaszországi konferencián Németországot bírálta a Merkel-kormány által protezsált megszorításokra hagyatkozó gazdaságpolitika miatt. Soros szerint Európában nem is értik a válság „természetét”, vagyis hogy banki problémáról, a versenyképességről van szó, ami helyett a politikusok az államadósságra koncentrálnak. „Nem csökkenthetsz adósságot a gazdaság visszafogásával, csak úgy, ha kinövöd magad a problémáidból” – fogalmazott az üzletember, aki szerint az öreg kontinensen téves gyógymóddal fordulnak a gazdasági bajok ellen.

Az euróval vége lesz a függetlenségnek
Kurucz Árpád 2011.12.08. Digitális 2011. december 8. Euro pénzérme, illusztráció. Fotó: Kurucz Árpád

Gazdaságélénkítő intézkedések nélkül – anélkül, hogy az állam több bevételre tenne szert, amelyből aztán az adósságát csökkenti – az eurónak befellegzett – véli Soros. Szerinte a görögöket végül kellően megfélemlíti az EU-ól való száműzetés gondolata, és június 17-re kiírt új választásokon egy megszorításpárti koalíció alakíthat kormány, de ez csak időleges megnyugvást jelent a piacok számára, szeptemberre ugyanis a német gazdaság is meggyengül, a német közvélemény pedig kevésbé fog hajlani az akkor már pénzügyi segélyért jelentkező többi ország megmentésére. „A válság ősszel fog csúcsra érni. Akkora már a német gazdaság is meggyengül, Angela Merkel kancellárnak pedig nehéz lesz meggyőznie a német közvéleményt a további európai felelősségvállalásról” – mondta ennek kapcsán az üzletember. Ez azt jelenti, hogy három hónap a határidő [az euró megmentésére] – tette hozzá.

A megszorítások helyett gazdaságélénkítést sürgető politikusok és szakértők szerint a megszorítás azért nem kiút a válságból, mert minden ilyen csomag a költségvetési bevételek csökkenésével jár együtt, ami még több megszorítást kényszerít az illető országra. A Standard & Poor's hitelminősítő hétfői értékelése szerint egyébként 33 százalék az esélye annak, hogy Görögország a következő hónapokban elhagyja az eurózónát, de az valószínűtlen, hogy ha ez megtörténik, más országok követni fogják.

Soros már korábban, a davosi világgazdasági fórumon is bírálta a Merkel-kormányt a kizárólag megszorításokra hagyatkozó gazdaságpolitika miatt, Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter kedden azonban újra kiállt a pénzügyi szigorért. Ahogy a politikus fogalmazott, új adósságok felhalmozásával nem lehet fenntartható fejlődést biztosítani a válság sújtotta országokban. „A kiadáscsökkentés és a növekedés nem mond ellent egymásnak, a mentőcsomagok pedig nem fosztják meg az országokat a vásárlóerejüktől, akkor sem, ha ezt gyakran előszeretettel állítják” – szögezte le Schäuble a Handelsblatt gazdasági lapnak adott nyilatkozatában.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.