Sólyomtól kérnek segítséget a vajdasági jogvédők
Kiss Rudolfot és Andróczky Csabát, a szenttamási (Srbobran) Emberi Jogi Központ aktivistáit szerdán Budapesten fogadta a magyar államfő.
Mint Andróczky a délvidéki lapnak elmondta, kettős céllal kérték a találkozót: átfogó helyzetképet akartak adni a Vajdaságban ismét szaporodó magyarellenes atrocitásokról és jogsértésekről, s külön is szólni akartak annak az öt fiúnak az esetéről, akiket a bíróság négy évvel ezelőtt összesen 61 év börtönbüntetésre ítélt, mert összevertek egy férfit.
Új fejleménye az ügynek, hogy Bozóki Antal újvidéki ügyvéd, a fiúk jogi képviselője április 16-án benyújtotta az elítéltek kegyelmi kérvényét, amelyet a szerb államfőnek, Borisz Tadicsnak kell elbírálnia saját belátása szerint. Erről azért is volt fontos értesítenünk a magyar köztársasági elnököt, mivel Sólyom László valamikor június folyamán hivatalos látogatást tervez Szerbiába, a Vajdaságba, s találkozni fog Tadiccsal is – mondta Andrócky.
Az Emberi Jogi Központ szerint a kegyelmi kérvény elbírálásában Szerbia elnökét pozitívan befolyásolná, ha Sólyom László a diplomácia nyelvén igyekezne közbenjárni a szóban forgó fiatalok érdekében. "A magyar köztársasági elnöknek a meghallgatás alkalmával hangsúlyoztuk, hogy a temerini fiúk esetét nem pusztán öt szerencsétlen ember ügyeként kell kezelni, hanem figyelembe kell venni az eset szimbolikus tartalmát is" - mondta az aktivista.
A temerini fiúk ügye valahol a délvidéki magyarság helyzetét is szimbolizálja, vagyis az ellehetetlenítés, a tehetetlenség és a kettős mérce szimbólumává vált - hangsúlyozta Andróczky, hozzátéve: Sólyom megígérte, hogy amennyiben találkozik Tadiccsal, felkéri a kegyelmi kérvény körültekintő elbírálására.