Sólyom emléke kísért Szlovákiában
A magyar honatyákat és a többi vendéget Tóth János, a Selye János Egyetem rektora üdvözölte, majd a előadások következtek. Berényi József azt hangoztatta, hogy Szlovákiában nemzetállam építése folyik, ezért a felvidéki magyarság megszűnésre ítéltetett. Ezt a folyamatot igazolja az itteni magyar nemzeti közösség lélekszámának állandó fogyása, amelyet a legutóbbi népszámlálási adatok is igazolnak, s amely a hivatalos megfélemlítési politika egyik következménye – mutatott rá. Az MKP elnöke a továbbiakban kifejtette, hogy a szlovákiai magyarság megmaradásához többek között közösségi jogainak és intézményeinek bővítésére van szüksége. A további előadások a szlovákiai magyar közösség demográfiai helyzetét, a pártokhoz fűződő viszonyát, valamint a civil szerveződések tevékenységét elemezték. Szerda délután több mátyusföldi településre látogatnak el, Deákiban pedig megtekintik a Halotti beszéd című festményt.
Kedden Pavolt Paska a találkozó megszervezésével kapcsolatban rosszallását fejezte ki Balog Csaba pozsonyi magyar nagykövetnek, s közölte, hogy tiltakozó levelet ír budapesti partnerének, Kövér Lászlónak. – Az ajtónk mindig nyitva áll a magyarországi képviselők előtt, örömmel fogadjuk őket, ha szokásos protokolláris és diplomáciai módon készítik elő az útjukat. A révkomáromi találkozóról azonban senki sem értesített bennünket, arról csupán véletlenül szereztem tudomást. Schengen nem a határokat szüntette meg, hanem csak az átjárhatóságukat tette könnyebbé. Szlovákia továbbra is szuverén állam. Más ország parlamentjének képviselői előzetes bejelentkezés nélkül idejönnek és Szlovákia polgárairól beszélnek, holott tudtommal valamennyiük sorsáért a mi parlamentünk, a mi kormányunk felelős, más itteni állami szervekkel együtt – hangoztatta a házelnök.
Bugár Béla szerint a magyar fél másodszor követi el azt a hibát, hogy politikus vagy valamilyen testület szlovákiai útja előtt nem tájékoztatja a fogadó ország illetékeseit. – Ezzel ismét fokozzák a két ország közötti feszültséget, amellyel leginkább a szlovákai magyaroknak ártanak – közölte a Híd párt elnöke. Újságírói kérdésre azt válaszolta, hogy pártjának képviselői nem kaptak meghívót, ezért nem mentek el a tanácskozásra. Berényi József viszont úgy vélekedett, hogy Paska kijelentése azt a rossz emlékű eseményt idézi fel, amikor a szlovák hatóságok nem engedték be Révkomáromba, Szent István szobrának avatására Sólyom László magyar államfőt.
Potápi Árpád, a magyar bizottság elnöke érthetetlennek nevezte a szlovák fél reagálását. Elmondása szerint már Kárpátalján és Szlovéniában is tartottak kihelyezett ülést, és egyik helyen sem ütköztek semmilyen akadályba.