'Sokkoló döntés' a BAE-eljárás lezárása

Kampányszervezetek és politikusok kifogásolják a brit BAE Systems hadiipari óriáscég elleni - kelet-európai, köztük magyarországi ügyleteket is érintő - korrupciós vizsgálat hirtelen lezárását.

A súlyos csalások kivizsgálására szakosodott brit hivatal (Serious Fraud Office, SFO) péntek este jelentette be, hogy a céggel kötött vádalku alapján - amelynek részese az amerikai igazságügyi minisztérium is - az általa vizsgált ügyekben további büntetőeljárást nem kezdeményez a BAE Systems ellen.

Az SFO ejtette az alig egy héttel korábban emelt korrupciós vádakat a társaság volt kelet-európai kijárója, az osztrák állampolgárságú Alfons Mensdorff-Pouilly gróf ellen is.

Szombaton a Fegyverkereskedelem Elleni Kampány (Campaign Against the Arms Trade, CAAT) nevű brit szervezet "sokkolónak" minősítette e döntéseket. A befolyásos kampánycsoport nyilatkozata szerint "a BAE bűnös, de megmenekült a bírósági eljárástól".

A CAAT "felháborítónak" nevezte, hogy az SFO belement egy olyan vádalkuba, amelynek alapján a BAE Systems csak az általa elkövetett "legkisebb kihágásért" vállalt felelősséget.A BAE szaúd-arábiai ügyleteit feltárni hivatott vizsgálat kormányzati leállítása után még fontosabb lett volna, hogy kiderüljön az igazság a cég közép- és kelet-európai, valamint afrikai tranzakcióról - áll a kampánycsoport londoni állásfoglalásában, amely arra utal, hogy Tony Blair előző brit miniszterelnök nemzetbiztonsági okokra hivatkozva három éve leállíttatta a szaúdi BAE-üzletek korrupciós vizsgálatát.

Vince Cable, a brit Liberális Demokraták nagy tekintélyű parlamenti képviselője és szakpolitikusa a The Guardian - a BAE-ügyletek feltárásáért évek óta kampányoló baloldali brit napilap - szombati számának nyilatkozva kijelentette: a brit kormány "nyakig benne van ebben az egész ügyben ... szinte biztos, hogy kormányzati tisztviselők pontosan tudták, mi zajlik".

A vádemelés visszavonásának közvetlen előzményeként a BAE Systems az SFO-val és az amerikai igazságügyi minisztériummal létrejött egyezség alapján - a brit vizsgálóhatóság hivatalos közleménye szerint - felelősséget vállalt a terhére rótt "súlyos kihágásokért", és beleegyezett "jelentős összegű pénzbírság" kifizetésébe.Az egyezség bírálói szerint azonban a cég valójában csak "könyvelési vétségeket" ismert be, és a súlyosabb, korrupciós vádakkal kapcsolatos bírósági eljárást elkerüli.

A vádalku alapján a BAE Systems Nagy-Britanniában 30 millió font, Amerikában további 250 millió font pénzbírságot fizet.

Londoni értesülések szerint ugyanakkor a rendkívül szövevényes ügyben folyó amerikai vizsgálat továbbra sem zárult le. A BBC úgy tudja: az amerikai álláspont szerint a BAE az "érzékeny amerikai technológiákra" vonatkozó exportkorlátozásokat is megsértette a Magyarországgal és Csehországgal kötött repülőgép-szállítási ügyletek során.

A szombati Financial Times az amerikai igazságügyi minisztérium adatait idézve azt írta: a BAE Systems 19 millió fontot fizetett "egy egyénnek" azért, hogy érje el Gripen harci gépek magyarországi és csehországi lízingszerződéseinek megkötését.

Ebben az ügyben a brit hatóságok Mensdorff-Pouilly ellen emeltek vádat január legvégén. A gróf a vádemelés visszavonása előtti napon meg is jelent az eljáró londoni bíróság előtt, amely hatalmas összegű - összesen egymillió font - óvadék és kezesség ellenében, szigorú feltételekkel megszüntette vizsgálati őrizetét.

A hivatalos vádemelési tényállítás szerint a BAE osztrák kijárója 2002. január 1. és 2008. december 31. között "összeesküdött másokkal" egyes közép- és kelet-európai kormányok - köztük Csehország, Magyarország és Ausztria - "ismeretlen tisztviselőinek és más ügynökeinek" történő, korrupciós jellegű kifizetések folyósítására.
Ennek célja az alig egy hét után visszavont vád szerint az volt, hogy "ösztönözze" a SAAB/Gripen harci repülőgépek szállításáról szóló szerződések elnyerését e kormányoktól, vagy "jutalmazza" a már elnyert szerződéseket.

A gépek értékesítését a BAE Systems végzi.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.