Sokkal több áldozat a felrobbant olajfinomítóban
Romeltakarítás közben kiderült, hogy a korábban ismertnél sokkal több, 39 halálos áldozata és 80 sérültje van annak a detonációnak, amely szombaton történt Amuayben, Venezuela és a világ egyik legnagyobb olajfinomítójában. Elias Jaua venezuelai alelnök bejelentése szerint a halottak közül tizenöten civilek, tizennyolcan a nemzeti gárdában szolgáltak, hat holttest pedig még arra vár, hogy azonosítsák. A hatóságok arról számoltak be, hogy a legrosszabb már mögöttük van, a robbanás nyomán kitört tüzet sikerült ellenőrzés alá vonni, így hétfőn már újrakezdődhet a kitermelés.
Rafeal Ramirez energiaügyi miniszter korábban arról tett bejelentést, hogy a detonáció oka valószínűleg gázszivárgás. Venezuelának 10 napra elég olaja van ahhoz, hogy a belső szükségleteket kielégítse és az exportkövetelményeknek is eleget tegyen – igyekezett eloszlatni a baleset nyomán felmerült aggályokat a tárcavezető. A finomítóból kiáramló füst még beborítja az eget; a közeli Las Piedras nemzetközi repülőtéren emiatt felfüggesztették a polgári járatok elindítását is.
Tavalyi bejelentések szerint Venezuela a világ legnagyobb ismert tartalékán, a Szaúd-Arábiáénál is több 265 milliárd hordónyi olajon ül, amihez képest a finomítók csapnivaló biztonsági körülmények között működnek. Ezért sokan az állami olajvállalatra, a PDVSA-ra hárítják a felelősséget, mondván, a Ramirez vezette céget vajmi kevéssé érdekli, hogy a finomítókban gyakori az áramkimaradás és sok a baleset. Erre az érdektelenségre nem csak a fejlesztések hiánya, hanem az is jellemző, hogy Amuayben tavaly az előírt kilenc helyett csak kétszer végezték el a karbantartási munkálatokat, a PDVSA pedig magyarázatot sem fűzött a törvényszegéshez. Ahogy a Los Angeles Times írja, hogy a finomítóban idén már nyolc kisebb baleset volt már.
Bár részvétét nyilvánítva az áldozatok hozzátartozóinak Hugo Chávez elnök háromnapos nemzeti gyászt rendelt, a szombati baleset meglehetősen kényelmetlen időpontban következett be a számára. Venezuelában hat hét múlva, október 7-én elnökválasztást tartanak, és a kampányban Chávez szívesen idézgeti fel, hogy országa energia-nagyhatalom, a PDVSA pedig 13 éves elnöki karrierjének egyik fénypontja, egyedülálló teljesítménnyel az egész világon. (A viszony nem mindig volt felhőtlen: egy sztrájk nyomán 2003-ban az állami olajcég 40 ezer alkalmazottját rúgták ki.) Miután nemrég összedőlt a Caracasból kedvelt közeli strandra vezető híd, az Henrique Capriles elnökjelölt köré tömörülő ellenzék most azt feszegeti, hogy Chávez alatt a hatóságok egyszerűen elhanyagolták a nemzeti infrastruktúrát.
Az ország északnyugati részén, Falcon államban fekvő amuayi finomító napi 955 ezer hordónyi kapacitással a világ egyik legnagyobb hasonló komplexuma.