Sokallják a huszonegymilliárdot a Gripenekért
A cseh bérleti szerződés 2014-ben jár le. Addig a védelmi tárca évente kétmilliárd koronás (hozzávetőleg huszonegymilliárd forint) díjat fizet értük, 2015-től azonban csökkenteni szeretnék ezt az összeget. Azt is szorgalmazzák, hogy a svédek ellentételezésként béreljenek vagy vásároljanak cseh gyártmányú, L–159-es típusú, könnyű harci és kiképző repülőgépeket. Ők viszont az eddigi egyezkedések során nem voltak hajlandók engedni a bérleti díjból.
Pénteken újabb tárgyalási fordulóra kerül sor Prágában Alexandr Vondra cseh és Karin Enström svéd védelmi miniszter között, amely akár az utolsó is lehet. Megbízható lapértesülések szerint ha a gyártók továbbra is hajthatalanok lesznek, akkor a vendéglátók felvetik azt a lehetőséget is, hogy a bérleti szerződést csupán három évre hosszabbítsák meg, mert Csehország új tendert kíván kiírni katonai vadászgépek bérlésére, amelynek eredményeként a jelenleginél jobb feltételeket alkudhat ki.
A cseh kabinet azt is mérlegeli, hogy ideiglenesen a NATO valamelyik tagországát kérnék fel az ország légterének védelmére. A prágai svéd nagykövetség szerdán közleményben hangsúlyozta, hogy a stockholmi kormány továbbra is az új megállapodást szorgalmazza.
Ami a magyar Gripeneket illeti, az Orbán-kormány januárban módosított szerződést a svédekkel, tíz évvel, 2026-ig hosszabbítva meg a 14 – két kétüléses és 12 együléses – gép lízingjét. A Honvédelmi Minisztérium szerint a tízéves hosszabbítással 63 milliárdot takarít meg a tárca; az új szerződés értelmében a lízing a következő két évben egyharmadára, évi tízmilliárd forintra csökken, ám a 2014-ben hivatalba lépő új magyar kormány alatt ismét az eredeti díjra, harmincmilliárd forintra emelkedik. Ezen felül a kiképzés még évi kétmilliárd forintjába kerül a tárcának.