Mészárlás Mumbaiban - megmenekültek a magyarok
Legutolsó információk szerint százegy halottja – köztük legalább hat külföldi –, és közel háromszáz sebesültje van a tegnap este Mumbaiban történt támadássorozatnak. A BBC beszámolója szerint a patinás Taj Mahal luxusszálloda ostromja véget ért, bár az épületben még lehetnek fegyveresek. A rendőrség különleges egységei csak nemrég hatoltak be az épületbe, ahol a hírek szerint túszokat – köztük izraelieket – tartottak fogva a terroristák.
Az indiai rendőrség közben fotókat mutatott be a feltételezett merénylőkről, akik közül többet tűzharcban megöltek, néhányukat pedig letartóztatták. Az indiai média továbbra is egy eddig ismeretlen szervezetet, a Dekkáni Mudzsáhideket gyanítja a merényletek elkövetőjeként, a hatóságok ezt azonban még nem erősítették meg. India legnagyobb városában az iskolák és a tőzsde ma zárva maradtak, a helyieknek pedig azt tanácsolták, hogy maradjanak otthon.
A támadások helyi idő szerint szerda este fél tíz után kezdődtek, összehangolt módon. A húszmilliós Mumbaiban, amely India gazdasági központja, a támadók ötcsillagos szállodák és idegenforgalmi nevezetességek előtt, valamint egy pályaudvar előtt nyitottak tüzet. Televízióállomások értesülései szerint lövöldözés volt a patinás Café Leopold étteremnél, valamint egy kórháznál is. Pokolgép robbant a repülőtér közelében és levegőbe repült egy benzinkút a belvárosban.
Megölték a mumbai rendőrség antiterrorista osztagának vezetőjét is – közölték az indiai tévécsatornák. A terroristák közül is többen életüket vesztették. A tűzharc sokáig tartott: még helyi idő szerint csütörtök hajnalban is robbanások hangja hallatszott az indiai nagyvárosban.
Szemtanúk szerint az Oberoi nevű luxusszálloda halljában is lángok csaptak fel. Több sebesültet a Taj Mahal aranyozott poggyászszállító kocsijain toltak ki az épületből. A Reuters legfrissebb adatai szerint legalább 101 ember halt meg, a sérültek száma 280-nál is több. A beszámolókban folyamatosan nő az áldozatok száma, és miután a támadásoknak még nincs vége, az információkat ellenőrizni sem lehet megfelelően.
A magyarok megmenekültek
Nem esett baja a korábban sérültnek hitt magyar diplomatáknak, mondta lapunknak adott interjújában magyarország Új-Delhibe akkreditált nagykövete. Glattfelder Béla fideszes EP-képviselő és munkatársa hátsó ajtókon keresztül jutottak ki a Taj Mahal szállodából, amelyet megtámadtak a terroristák. Korábban még arról szóltak a hírek, hogy a magyar fiatalembert meglőtték, de később kiderült: csak rálőttek, nem találták el.
- Én jól vagyok, megmenekültem - mondta Glattfelder Béla az MTI-nek. A fideszes képviselő hozzátette: a hírek szerint az európai parlamenti delegáció több tagja, köztük képviselők is még bent vannak a Taj Mahal Hotelben, és "nincsenek még biztonságban."
Egy jelentés szerint több európai parlamenti képviselő is azok között van, akik elbarikádozták magukat a Taj Mahal luxusszállodában.
A magyar tiszteletbeli konzul már a helyszínre utazott, hogy gondoskodjon a politikus biztonságáról. Csütörtökön az újdelhi magyar konzul is a helyszínre utazik. A helyzet jelenleg meglehetősen áttekinthetetlen, mert a támadások helyszíneit lezárták és a kórházak nem adnak felvilágosítást - húzta alá.
Szelestey Lajos az MTI-t arról is tájékoztatta, hogy egyelőre nem lehet tudni, hány magyar tartózkodik Mumbaiban. A Külügyminisztérium arra kéri az ott lévő magyarokat, jelentkezzenek a magyar nagykövetségen. A körülményekre való tekintettel a Külügyminisztérium egyelőre nem javasolja, hogy a magyarok Mumbaiba utazzanak - fűzte hozzá.
Túszejtés a Taj Mahalban
Nyugati túszok vannak a támadók kezén a Taj Mahal luxusszállodában - jelentette a CNN/IBN hírtelevízió, számukat 15-re becsülik. A Sky News brit televízió jelentése később már negyven túszról beszélt. Szemtanúk arról számoltak be, hogy a merénylők brit és amerikai útlevéllel rendelkező személyeket kerestek. "Mindenkit akartak, akinek brit vagy amerikai útlevele van" - mondta egyikük. A szálloda hallja ég - tájékoztatott egy rendőrségi szóvivő. Egyelőre nem tudják, hány ember tartózkodik odabent. Jelentések szerint az első áldozatok között volt a hotel több alkalmazottja is.
Az amerikai kormány egyelőre csak annyit közölt, hogy éppen most méri föl a túszhelyzetet, de nem tud róla, hogy amerikaiak is lennének a túszok között.
Az indiai hadsereg egységei állítólag megkezdték az épületek ostromát. A Táj Mahal szállodából robbanások és heves lövöldözés zaja hallatszik, a legfelső emeleten tűz ütött ki, és sűrű füstfelhő gomolyog a tető felett. A rendőrség későbbi közlése szerint négy fegyverest megöltek, kilenc feltételezett terroristát pedig őrizetbe vettek. A szállodákban ejtett túszok sorsáról egyelőre semmit sem tudni.
Mahárástra állam miniszterelnöke csütörtökön tartott sajtóértekezletén közölte, hogy a helyzetet még mindig nem sikerült ellenőrzés alá vonni, a szállodákban még mindig kutatnak esetleges terroristák után.
Szemtanúk beszámolója szerint fiatal férfiak voltak a merénylők, és négy-öt fős csoportokban támadtak.
Ismeretlen szervezet jelentkezett a merénylet elkövetőjeként
Egy eddig ismeretlen szervezet, a Dekkáni Mudzsáhidek jelentkezett a merényletsorozat elkövetőjeként. A nevéből ítélve iszlamista szervezet hírközlő szerveknek küldött elektronikus levélben vállalta a legalább hét helyszínen - köztük a nyugat-indiai kikötőváros két patinás szállodájában, a Tádzs Mahal és az Oberoi szállóban - végrehajtott támadássorozatot a PTI indiai hírügynökség jelentése szerint.
(Forrás: MTI, Reuters, CNN)