Sok hűhó, de miért?
Jana Nagyová |
A nemzetközi híradókba is bekerült, amikor egy évvel ezelőtt cseh kommandósok nagy erőkkel megszállták a prágai kormányhivatalt és több minisztériumban is razziáztak. Másnap előállították, majd vizsgálati fogságba helyezték Jana Nagyová kabinetfőnököt, miként több volt prágai parlamenti képviselőt is. Mára azonban kiderült, hogy a vádak igencsak ingatag lábakon álltak.
Robert Slachta, a prágai rendőrség szervezett bűnözés elleni alakulatának (UOOZ) parancsnoka és Ivo Istvan államügyész egy éve több száz újságíró jelenlétében közölte, hogy a páratlan méretű akcióra három súlyos bűncselekmény alapos gyanúja miatt került sor. Mindhárom esetben szerintük Jana Nagyová volt a kulcsfigura, aki hatalmával visszaélve parancsot adott a cseh kormányfő előző feleségének megfigyelésére, amelyet a katonai hírszerzés három magas rangú tisztje hajtott végre.
A kabinetfőnök azt is elérte Petr Necas kormányfőnél, hogy a két milliárdos, Ivo Rittig és Roman Janousek óhajainak megfelelő személyek kerüljenek befolyásos miniszteri és államtitkári posztokra, valamint az állami cégek élére. Nagyová intézkedett akkor is, miután a minimális alsóházi többséggel rendelkező jobbközép kormánykoalíció három kormánypárti képviselője nem volt hajlandó megszavazni a jobbközép kormánykoalíció megszorító intézkedéseit.
A szőke asszony alkut kötött velük: ha lemondanak, akkor vezető beosztásokat kapnak állami cégekben és nem kis csúszópénz is üti a markukat. Az ügylet megköttetett – állította a cseh igazságszolgáltatás két képviselője. Petr Necas pedig magára vállalta a politikai felelősséget és 2003. június 17-én lemondott kormányfői tisztségéről. Elismerte azt is, amit a prágai oknyomozó újságírók már jóval hamarabb világgá kürtöltek: intim viszonyba került Jana Nagyovával. Úgyszólván órák alatt esett szét a nehezen összetákolt politikai szövetség.
Azóta sok víz folyt le a Moldván és a nagy csinnadrattával beharangozott leleplezések tragikomédiává, olykor szinte már bohózattá sekélyesedtek. A cseh állampolgárok személyi adatait védő hivatal 60 ezer korona (700 ezer forint) pénzbírságra büntette a rendőrséget, mert nyilvánosságra hozta a Jana Nagyová előállítását rögzítő videofelvételt. A gyanúsítottakat fokozatosan kiengedték a vizsgálati fogságból. A hírbe hozott parlamenti képviselőket sem ítélték el, mert a bíróság nem tartotta elegendőnek a feltárt bizonyítékokat.
A múlt héten megtartott zárt tárgyaláson a prágai bíróság felmentette a három katonai hírszerzőt is, akik azzal védekeztek, hogy Necas kormányfő felesége, Radka Necasová körül vallási szekta tagjai tűntek fel, ami az ország szempontjából biztonsági kockázatot jelentett. Nem jogerősen, egy év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a volt kabinetfőnököt, akit ma már Jana Necasovának hívnak. Ugyanis a lemondott miniszterelnök tavaly ősszel elvált négy gyermeke anyjától, s elvette Nagyovát, akivel azóta kéz a kézben járnak a kihallgatásokra.
Az ítéletet az illetékes bíró azzal indokolta, hogy a hölgy a hatalmával csupán annyiban élt vissza, hogy felbujtotta a katonai hírszerzőket, akik viszont jóhiszeműen cselekedtek. A prágai lapok egy része gúnyosan Horatiust idézi: Vajúdtak a hegyek: nevetséges kisegér született. Ha valóban így van, akkor pedig felelősségre kell vonni a razzia elrendelőit, egyúttal pedig kideríteni: vajon milyen indítékok alapján cselekedtek – követelik egyre többen.
A kormányhatalomból a tavalyi rendőrségi akciót követően kibukott, jelenleg ellenzékbe szorult prágai politikusok már egy ideje azt hangoztatják, hogy politikai vetélytársaik jól szervezett támadásáról van szó, amelynek szálai egészen Milos Zeman államfőig vezetnek, aki még a megválasztása előtt fogadkozott, hogy nem tűri meg a korruptnak tartott Necas-kabinetet. Milos Zeman máris visszaüzent: nem ő kevert bájitalt a miniszterelnök teájába. A nyomozók Ivo Istvan államügyésszel együtt viszont váltig azt hangoztatják, hogy elegendő bizonyítékot tártak fel, csak a két milliárdos csápjai behálózták a bíróságokat is.