Skócia elszakadhat Londontól

A skótok regionális kormányának feje pénteken elindította kampányát, célja a Londontól való elszakadás. A népszavazás 2014-ben lenne, egyelőre a skótok egyharmada támogatja a függetlenséget.

-A Skóciában élő emberek a legalkalmasabbak arra, hogy döntsenek a Skóciát érintő kérdésekben - jelentette ki Edinburghben tartott kampánygyűlésén Alex Salmond. Pártja, a Skót Nemzeti Párt (SNP) mellett a Zöldek is részt vesznek a "Yes Scotland" (Igen Skócia) mottójú kampányban.

Salmond kormánya elhatározta, hogy 2014 őszén népszavazásra bocsátja a jelenleg félautonóm státusú északi országrész függetlenségének a kérdését. A referendum egybeesne a bannockburni csata 700. évfordulójával. Ez volt az az ütközet, amelyben Robert de Bruce skót király néhány ezres serege megsemmisítő vereséget mért II. Eduárd angol uralkodó többszörös túlerőben lévő haderejére.

Ez a skót történelem máig legnagyobb katonai diadala, amelynek nyomán Anglia gyakorlatilag végleg lemondott Skócia megszállásáról. A két királyság hivatalosan csak 1707-ben, a londoni és az edinburghi parlament által kölcsönösen szentesített uniótörvények alapján egyesült. Salmond arra számít, hogy a népszavazásig hátralévő bő két évben gyarapodni fog a függetlenség híveinek a száma. Jelenleg ugyanis a skót lakosságnak csupán egyharmada támogatja Skócia kiválását Nagy-Britanniából.

A londoni kormány ellenzi Skócia elszakadását, ám időközben beletörődött a referendum kiírásába. David Cameron miniszterelnök viszont azt szeretné, ha arra minél előbb sor kerülne. A skót parlament saját hatáskörben dönt oktatási, egészségügyi, környezetvédelmi és igazságügyi kérdésekről. A külpolitika, az energiaellátás és a nemzetvédelem ügye London kompetenciájába tartozik. A Skót Nemzeti Párt a tavaly májusi skóciai választásokon abszolút többséget szerzett.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.