Skócia: függetlenség nincs, szópárbaj van

Alex Salmond miniszterelnök annak ellenére nem hirdeti ki most a népszavazást a brit országrész függetlenségéről, hogy a nép és politikai ellenfelei is ezt akarják.

Egyelőre nem hirdetik ki Skóciában a függetlenségről szóló népszavazást – jelezte vasárnap Alex Salmond miniszterelnök. A döntés annak ellenére született meg, hogy egy Nagy-Britannia szerte készített felmérés szerint a megkérdezettek 39 százaléka támogatja, 38 százaléka pedig elutasítja, hogy 300 év után Skócia elváljon a szigetország többi részétől. Salmondot politikai ellenfelei is arra buzdítják, hogy ígéretéhez híven írja ki a referendumot.

A kormányfő pártja, a függetlenségért kiálló Skót Nemzeti Párt (SNP) májusban példa nélküli eredménnyel, abszolút többséget szerezve nyert a Skóciában rendezett parlamenti választásokon. Salmond ezután ígérte meg, hogy öt éven belül referendumot hirdet ez országrész függetlenné válásáról. David Cameron brit miniszterelnök október elején szólította fel Salmondot arra, hogy mielőbb tartsa meg a népszavazást. Londoni politikai körökben a skót függetlenség egyhangú elutasításra talál: sem az ellenzéki Munkáspárt, sem a kormányon lévő konzervatív-liberális tandem nincs az elképzelés mellett, Cameron pedig azzal vádolja Salmondot, hogy politikai instabilitás keltésére játszik a halogatással. „Világossá tettük, hogy parlamenti mandátumunk második felében kerítünk sort a referendumra, és nincs az a miniszterelnöki tiráda, amelyik ezen változtatna” – szögezte le a felszólítás kapcsán Salmond.

Skóciában 1999 óta az úgynevezett devolvált parlament fennhatósága alá tartozik az egészségügy, az oktatás, de az országrésznek saját jogrendszere is van. Hatóságait nagyrészt az az évi 30 milliárd font tartja el, amelyet London ad, de Salmond azt állítja, ha Skócia egyszer független lesz, oroszlánrésze lesz az Északi-tenger olajkincséből is. „Generációkon át voltunk hozzászoktatva a westminsteri parancsokhoz. Ennek most vége” – szögezte le Salmond a nem éppen szívélyes kétoldalú viszony kapcsán. A már idézett felmérés szerint csak Skóciában egyébként 49 százaléknyian állnak ki a függetlenségért, a megkérdezettek 37 százaléka azonban ellene foglalt állást. Ez nagy előrelépés: a támogatás az SNP májusi hatalomra kerülésekor még csak 29 százalékos volt.

Egyelőre nincs népszavazás a függetlenségről Skóciában– jelezte Alex Salmond
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.