Varsó elismerte a CIA-kínzásokat
A közelben alkalmas katonai repülőtér volt, ahová akár egyenesen Afganisztánból is repíthették foglyaikat az amerikaiak, az általuk kedvelt Gulfstream gépeken. A korábban nyilvánosságra jutott hírek szerint a foglyokat alaposan megutaztatták, több átszállás után jutottak Lengyelországba. Az emberjogi szervezetek adatgyűjtése szerint a CIA-val kapcsolatba hozható gépek Afganisztánból, Dubajból és Marokkóból érkeztek és legalább húsz utast vittek a Szymany katonai repülőtérre. Mások nyolc fogvatartottról szólnak. A lengyel katonai hírszerzés (WSI) külön alegységet hozott létre a bázis őrzésére. Ezek közvetlenül a CIA ügynökök alárendeltségében ténykedtek. (Ezen kívül még legalább két hasonló börtöne volt a CIA-nak. Az egyik egy marokkói sivatagban, a másik Bukarest belvárosában.) Tudott dolog, hogy ezen kívül a CIA feltehetően még tucatnyi más szövetséges állam repülőtereit és területét is használta, amikor feltételezett terroristákat szállított, illetve vallatott. Erről még 2005-ben számolt be egy jelentésben a Human Right Watch nevű emberjogi szervezet. Az ügyben több nemzetközi szervezet, így az ENSZ és az Európa Tanács is vizsgálódott.
Arról azonban csak most számolt be a varsói Gazeta Wyborcza, hogy az ügyészek már-már vádat emeltek a lengyel felelősök ellen, amikor elvették tőlük az ügyet. A lap megtudta, hogy a 2008 óta tartó nyomozás során a fővárosi főügyészség két ügyésze tíz kérdést juttatott el jogi és diplomáciai szakértőkhöz. Ezekben azt firtatták, hogy a lengyel alkotmány lehetővé teszi-e, hogy az ország területén idegen ügynökség börtönt tartson fenn, s ott olyan tevékenységet folytasson -így kínzást -amelyet a lengyel törvények tiltanak. A szakértők a februárban készhez vett kérdésekre májusban válaszoltak. Ennek alapján két jelenleg is Guantanamóban őrzött arab férfit az ügyészség sértettnek nyilvánított. Őket állítólag megkínozták Lengyelországban a CIA kihallgatói. A lap azt is tudni vélte, hogy az ügyészek vádat akartak emelni a 2005-ben hivatalban volt baloldali (SLD) kormány tisztségviselői ellen, azonban az ügyet elvették tőlük. A lengyel média szerint az ügyészség még 2009-ben információt kért az amerikai igazságügyi minisztériumtól a CIA-börtönök ügyében. Ezt megtagadták nemzetbiztonsági érdekekre hivatkozva, s az ügyet lezártnak tekintik.
A leváltott ügyészek nem nyilatkoztak a GW-nak, de a fővárosi főügyészség cáfolta, hogy azért állították volna le őket, mert Leszek Miller volt szocialista miniszterelnök és Aleksandr Kwasniewski volt államfő ellen is vádat akartak emelni. Leszek Miller, aki a baloldali kormány feje volt amikor a börtönt létrehozták, azt nyilatkozta, nem lesz „hasznos idióta” és nem fog beszélni erről az ügyről, hiszen ezzel kiszolgáltatná Lengyelországot az al-Kaída csapásának. A jövő évi futball EB éppen jó alkalom lenne erre a baloldali politikus szerint. Az ügy nem csak a baloldali pártnak és politikusainak kényelmetlen. Amikor az ügyet nyilvánosságra hozta az amerikai média, az akkori jobboldali kormány is határozottan tagadta, hogy ilyen börtön volt az országban.