Segélyakció után katonai beavatkozás
Ha szavazásra bocsátják, Oroszország megvétózza azt a szíriai humanitárius fellépésről szóló határozattervezetet, amelyet a nyugati nagyhatalmak és a velük szövetséges arab országok terjesztettek az ENSZ BT elé. A határozattervezetben az szerepel, hogy a jövőben szankciókkal sújtanák azokat a szíriaiakat, akik megakadályozzák, hogy a segélyek célba jussanak. Ez Gennagyij Gatilov orosz külügyminiszter-helyettes állítása szerint a katonai beavatkozás egyik előkészítő lépése Bassár el-Aszad elnök rezsimje és hadserege ellen. Borítékolhatóan élni fog a vétójogával a másik állandó BT-tag, Kína is.
A határozattervezet elítéli az Aszad-rezsim és az ellene közel három éve harcoló ellenzéki lázadók jogsértéseit is. Szankciókkal azokat a szíriaiakat sújthatják, akik az elfogadásától számított 15 napon túl is elzárkóznak az együttműködéstől. Katonai beavatkozásról nincs szó benne. Nyugati kommentárok szerint az oroszok csak időt húznak. Azt nem szeretnék, ha a határozattervezet a szocsi olimpia alatt kerülne a BT elé.
Talal al-Barazi homszi polgármester eközben csütörtökön bejelentette, hogy még három nappal meghosszabbították a szíriai városban múlt pénteken hatályba lépett humanitárius tűzszünetet. A 600 napja ostrom alatt álló tartományi központ óvárosából az ENSZ és a Vörös Félhold eddig 1400 embert evakuált, és több tonna segélyt – élelmiszert, vizet és gyógyszereket – osztott szét. A tűzszüneti alku értelmében Homszból a nők, a 15 év alatti gyerekek és az 55 év feletti férfiak távozhatnak. Barazi elmondása szerint az 1400 evakuáltból még 200 hatósági ellenőrzés alatt áll – vagyis a szíriai hatóságok letartóztatták őket. A közkeletű félelmek szerint a homszi tűzszünetbe az Aszad-rezsim csak azért ment bele, hogy az evakuálás után elindítsa a végső rohamot a város visszafoglalására az ellenzéki erőktől.