Schwarzenberg is beköltözne a Hradzsinba
– Történelmük során a cseheknek először nyílik alkalmuk arra, hogy valóban ők döntsenek az elnök személyéről. Már nem kell döbbenten szemlélniük a pártok különböző cselszövései és elvtelen kufárkodásait. Ilyen körülmények között felajánlom a tudásomat évtizedes tapasztalataimat Csehország és a tényleges jogállamiság szolgálatára – nyilatkozta támogatói előtt.
A 75 éves, cseh-svájci állampolgárságú, egyik nagymamája, Festetics Matild grófnő révén magyar gyökerekkel is rendelkező herceg közölte: alapos orvosi vizsgálatnak vetette alá magát, amely kiderítette, hogy makkegészséges. Ezzel válaszolt bírálóinak, akik azon gúnyolódtak, hogy gyakran bóbiskol a parlamenti üléseken. Bohuslav Sobotka, a cseh szocdemek (CSSD) elnöke egyik blogjában pedig kifejtette: olyan elnököt nem szabad megválasztani, akinek beszéde vagy tárgyalásai közben kiesne a fogsora. Jirí Menzel neves cseh filmrendező szerint viszont a cseh közéletben a Karel Schwarzenberg az egyetlen előkelő és gerinces személyiség, ezért nyugodt lelkiismerettel csak az ő jelöltségét tudja támogatni.
Eddig már tizenkét ismert cseh közszereplő jelezte, hogy részt vesz a megméretésen. Többek között Jan Fischer, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) eddigi alelnöke, aki három éve a Topolánek-kabinet bukását követően a szakértői kormány élén vált népszerűvé. Továbbá a 78 éves Milos Zeman, a cseh szocdemek volt elnöke, valamint a nála csaknem negyven évvel fiatalabb Jirí Dienstbier. Ő a CSSD egyik jelenelgi vezetője. A törvény szerint elnökjelölt az lehet, aki ötvenezer aláírást gyűjtött össze, vagy pedig legalább húsz alsóházi képviselő és tíz szenátor támogatja az indulását. A minden bizonnyal kétfordulós voksolást február végén vagy március elején tartják, a pontos időpontról még nem döntött a szenátus elnöke. Legújabb prágai felmérések szerint Jan Fischerre a választópolgárok 22,2, Milos Zemanra pedig a 18,2 százaléka voksolna. Schwarzenberg jelenlegi támogatottsága 9 százalék körüli.