Schmitt rántja magával a kettős állampolgárságot is

A FAZ kiemeli, hogy már a Fidesz sem tartózkodik a köztársasági elnök bírálatától, a Krónika pedig vezércikkben ír arról, hogy Schmitt Pál plágiumbotránya a határon túli magyarokra is kihat. LAPSZEMLE

A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) a Schmitt-üggyel kapcsolatban a Magyar Nemzet csütörtöki szerkesztőségi cikkére utalva kiemelte, hogy már a Fidesz is bírálja a köztársasági elnököt, noha a párt kedden még azt közölte, hogy az ügyet lezártnak tekinti. Reinhard Olt, a Schmittől meg kell vonni a doktori címet című beszámoló szerzője megjegyezte: a köztársasági elnök mostanáig nem látott okot a lemondásra, és a kisdoktori értekezését elemző bizottság szakvéleményében saját álláspontjának megerősítését látta.

A Berliner Zeitung a Magyar elnök elveszíti csalárd módon szerzett doktori címét címmel számolt be az ügyről röviden, megjegyezve, hogy a Semmelweis Egyetem szenátusának döntése meglepetés, mert a bizottság nem kérte a doktori cím megvonását. A Financial Times Deutschland hírügynökségi beszámolón alapuló, a Magyar elnök elveszíti doktori címét című beszámolójában kiemelte, hogy az „Orbán Viktor miniszterelnökhöz közel álló Magyar Nemzet a lemondást ajánlotta Schmittnek".

A Die Presse című vezető osztrák konzervatív napilap szerint a szakértői bizottság keddi jelentésében sok megfigyelő arra irányuló kísérletet látott, hogy mentőövet dobjanak az elnöknek. A csütörtöki „drámai fordulat" mutatja, tévedésnek bizonyult, hogy az ügy lekerült a napirendről. A jelek szerint most a Fidesz hajlik arra, hogy a lemondást sugallja az államfőnek - írta Peter Bognar. „Így vagy úgy, az ügy újabb csapás az EU-szankciók által már erőteljes csapásokat elszenvedő kormánynak" - jegyezte meg. A Der Standard, a vezető osztrák liberális lap szintén a Fideszen belüli véleményváltozásról ír, szembeállítva egymással Selmeczi Gabriella nyilatkozatát és a Magyar Nemzet írását. A végső döntés Orbán Viktor kezében van - írta a tudósító, Gregor Mayer, megjegyezve, hogy Schmittet 2010-ben Orbán Viktor kifejezett kívánságára emelte a fideszes parlamenti többség a legfőbb állami hivatalba. A szerző hozzátette: Orbán választása már akkor sem volt minden vitán felül álló a párton belül. A Kurier című lapot az államfő lemondást elutasító magatartása Karl-Theodor zu Guttenberg korábbi német védelmi miniszterre emlékeztette:„Ő kitartó védekezése ellenére végül mégis lemondott, miután plágium miatt megvonták tőle a doktori címét". A kormánypárton belül is egyre hangosabb szemrehányások érik az általuk kinevezett államfőt, Orbán Viktor miniszterelnök ezzel szemben az elnök sérthetetlenségét hangsúlyozza - írta a lap.

A Kolozsváron megjelenő Krónika című lap pénteki, „A szükséges lépés" című vezércikkében a szerző, Balogh Levente úgy ítéli meg, hogy a kisdoktori címének visszavonása után „az egyetlen, a Köztársasági Elnöki Hivatal méltóságának megőrzését szolgáló etikus lépés az, ha Schmitt Pál – elismerve a szikár tényeket – távozik hivatalából". A szerző szerint esetleges maradása joggal vonná támadások kereszttüzébe mind az őt támogató kormányoldalt, mind az országot és azt az üzenetet hordozná, hogy Magyarországot nem sikerült következmények nélküli országgá tenni: a mutyizás, a felelősség elkenése csak akkor aktuális, ha a balliberális oldalra vonatkozik.

A vezércikkíró úgy véli, hogy a plágiumügy a határon túli állampolgárokat is érinti, hiszen visszahonosítási okiratukon Schmitt Pál aláírása szerepel. "Arra pedig, hogy a honosítási okiraton olvasható aláírás megőrizze értékét, most egy igazi, bátor tett szükséges Schmitt Pál részéről: valódi sportemberként ismerje be, hogy vétett, hogy ezúttal veszített. Nem csupán a saját, de az ország, a nemzet tekintélye múlik azon, hogy megteszi-e a szükséges lépést" - áll az erdélyi napilap vezércikkében

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.