Schmitt Pál: Nem szolgáltunk rá a támadásokra
A köztársasági elnök – a Foreign Policy magazin Global Thinkers TOP 100 gáláján tartott beszédében – rámutatott, hogy az emberi jogok, a demokrácia, a szegénység felszámolása kulcsfontosságú kérdés Magyarország, az Európai Unió és az euroatlanti közösség számára.
"Ezeket a problémákat csakis globális partnereink segítségével tudjuk megoldani. Magyarország ebből kész kivenni a részét. Támogatjuk az arab tavasz országainak népeit a demokráciába való átmenetben. De ne tévedjünk! A változás nem könnyű, és az átmenet még nehezebb. Nekünk húsz évünkbe tellett, és csak most, ebben az évben fejeztük be a folyamatot az új alkotmány elfogadásával" – mondta Schmitt Pál.
Hozzátette, hogy egyetlen történelmi párhuzam sem igazán pontos, de Magyarország sikerei, hibái és az általa megtanult leckék segítségül szolgálhatnak.
Schmitt Pál hangoztatta, hogy 1989-ben, amikor Magyarország a szabadságáért és a teljes függetlenségéért küzdött, nem akarta megváltoztatni a világot. "Célunk a rendszerváltás volt, a demokratikus értékrend, az emberi jogok és a piacgazdaság biztosítása. De amikor elsőkként vágtuk át a vasfüggönyt, és megváltoztattuk a magyar történelem menetét, láncreakciót indítottunk el, amely – a kétpólusú világrend megbontásával – új politikai és gazdasági rendhez vezetett" – jelentette ki a köztársasági elnök.
Az államfő előzőleg a washingtoni magyar nagykövetségen az amerikai magyarság képviselőivel találkozott, és jelen volt egy újabb csoportos állampolgársági eskütételen is. Schmitt Pál elmondta, hogy eddig 115 ezren kapták meg a kettős állampolgárságot, és további 150 ezren várnak honosításra.
Az elnök hangoztatta, hogy noha hivatalosan a John Hopkins Egyetem meghívására érkezett az amerikai fővárosba, látogatása csúcspontjának a helyi magyarokkal való találkozót tekinti.
Schmitt Pál szóba hozta, hogy a világ- és az amerikai sajtóban számos negatív hír jelenik meg Magyarországról. "Úgy érzem, hogy ezekre a támadásokra nem szolgáltunk rá. Sokszor a demokráciát kérik számon rajtunk, sokszor a kiteljesedett piacgazdaság hiányát kritizálják. Csak azt nem szabad elfelejteniük, hogy amíg nekik 200 év állt rendelkezésre mindezeket kiépíteni, addig nekünk eddig összesen 20 év" – mondta.
Schmitt Pál arról biztosította mintegy 150 fős hallgatóságát, hogy az új magyar alaptörvény hosszú időre, nemzedékeken keresztül biztosítani fogja a magyar emberek számára a demokráciát, a békét és az emberi jogokat.