Schmitt Pál, avagy a szolga távozik
Schmitt Pál államfő kapitulál a plágiumügyben, de nincs tudatában annak, hogy hibázott volna – kezdi szemléjét a Die Presse a magyar államfő hétfői lemondásáról. Ahogy az osztrák konzervatív napilap megállapítja, Schmitt végül meghazudtolta az Economist állítását, amely szerint magyar politikusok soha nem mondanak le, és bejelentette, távozik a tisztségéből.
Schmitt – írja a Die Presse – a január óta gyűrűző plágiumbotrányba bukott bele. Bár a tények egyértelműen ellene szólnak, a lemondó beszédben az államfő egy cseppnyi bűnbánatot sem mutatott, inkább a dac és sértett büszkeség látszott rajta. Ahogy pénteken, amikor egy tévéinterjúban jelezte, hogy „harcolni” fog azért, hogy megmaradhasson a legmagasabb állami tisztségben, hétfőn is azt bizonygatta, hogy nem követett el tisztességtelenséget, amikor a doktori disszertációját írta. Ebben a politikai túlélésért vívott harcban Schmitt védelmet kapott Orbán Viktor kormányfőtől is, aki a múlt héten többször hangsúlyozta, hogy az államfő „sérthetetlen”. Ez nem volt meglepő, hiszen Schmitt Orbán kegyencének számított – hangzik az Egy korlátolt plagizáló lelépése című írás.
Ami Schmitt utódát illeti, a Die Presse szerint esélyes jelöltnek Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, az első Orbán-kormány oktatásügyi minisztere, Sólyom László volt államfő és Kövér László, a Fidesz alapító tagja, az Országgyűlés elnöke számít – utóbbi jelenleg az ügyvezető államfő is.
A Der Standard a maga részéről azt írja, hogy Orbán megjegyzését, hogy a lemondásról csak Schmitt dönthet, lehetett felszólításként is értelmezni. A „pálgiátornak” – ahogy az osztrák liberális lap szerint Schmittet Magyarországon nevezik – ezt érzékelnie is kellett, elvégre az egész pályafutása alatt azt tanulta, hogy párt nélkül – mindegy, hogy melyik párt nélkül, mert Schmitt már a kommunisták alatt is karriert csinált – az ember nem lesz és nem maradhat „valaki”. A Der Standard szerint éppen ez a probléma gyökere is: Schmittet a Fidesz – akárcsak Németországban Christian Wulff volt elnököt a CDU – a kormánypárt iránti lojalitása miatt támogatta. Ő maga mondta, hogy nem a doktorija tette alkalmassá elnöki tisztségére, hanem „valószínűleg egyéb kvalitások” – emlékeztet a Der Standard.
Csak Istent és Orbánt fogadom el főnökömnek – idézi fel kommentárjában a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Schmitt egyik mondatát, amely „az államfőn ragadt”. A német konzervatív napilap szerint annyira jellemző a távozó magyar államfőre, hogy hivatali ideje alatt nem is tett semmit azoknak a vádaknak a cáfolatára, amelyek szerint ő csak a magyar kormányfő „kreatúrája”. A FAZ szerint a doktori cím megvonásáig Orbán és pártja az ügyben nem foglalt nyilvánosan állást, noha tudták, hogy Schmitt nem tartható tovább a tisztségben. „Hétfőn aztán Orbán elküldte neki a selyemzsinórt” – ahogyan a FAZ szerint a magyar népnyelv mondja.
A FOCUS viszont arról ír, hogy Schmittnek az államfői bukás után további következményekkel is szembe kell néznie, a visszavont doktori miatt ugyanis vizsgálódik a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is. A hetilap szerint a NOB el fogja kérni a Semmelweis Egyetem vizsgálóbizottságának a jelentését, és ezután dönt a tagja elleni esetleges szankciókról.
Schmitt plágiumügye Németországban egészen a regionális lapokig visszhangzott. A 65 ezer példányszámban elkelő Neue Osnabrücker Zeitung kommentárjában úgy véli, Orbánt gyengíti, hogy védencét nem tudta megtartani az államfői tisztségben. „Schmittet Orbán emelte fel és ő ezt újra és újra meghálálta: tiltakozás nélkül aláírt több mint 360 törvényt, amely bel- és külföldön is éles bírálatokat váltott ki” – emlékeztet a napilap az Egy szolga dicstelen távozása című írásban.
Közvetlenül Schmitt lemondása előtt a Die Welt egyébként Orbán „bólogató jánosáról” írt, megjegyezve, hogy az orbáni kijelentésben, miszerint „az elnök sérthetetlen” van egy sötét felhang is. A miniszterelnök azt üzente, már négy államfővel dolgozott együtt, értsd: belefér egy ötödik is. Főleg, ha Schmitt Orbán szívesen és gyakorta hirdetett konzervatív forradalmának alapértékeit sérti. Bár szívesen mutatja magát markánsan katolikusnak, úgy tűnik, a tízparancsolatot – Ne lopj…, Ne tégy… hazug tanúbizonyságot – nem tartja magára nézve is érvényesnek. Másfelől a magyar kormány szívesen tetszeleg a volt szocialista miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc erkölcsi ellenpólusának szerepében – ő 2006-ban nem volt hajlandó lemondani, miután bevallotta, hogy „hazudtunk reggel délben és este”. „Most Schmitt úgy tesz, mint Gyurcsány, kapaszkodik a tisztségébe. Mindenekelőtt azonban a nevetség tárgyává hagyták válni az államfő hivatalát. És maga Orbán is, mert Schmittet az ő bólogató jánosának tartják, aki aláír bármilyen, mégoly alkotmánysértő törvényt is” – állapította meg a német konzervatív hetilap.