Schmitt-ügy: kirúg-e a NOB egy csalót?
Tíz éve, hogy Sandra Baldwint lemondatták az amerikai olimpiai bizottság (USOC) éléről, mert önéletrajzában hamis adatokat közölt tudományos karrierjéről – írja a Chicago Tribune.
A tekintélyes amerikai napilap ennek kapcsán azt feszegeti, „érdekes lesz nyomon követni, mit tesz a Nemzetközi Olimpiai Bizottság ezzel az üggyel”, amelynek főszereplője Schmitt Pál, Magyarország államfője, és nem mellesleg 1983 óta az NOB tagja. (És 1995-től 1999-ig alelnöke – a szerk.)
A Chicago Tribune felidézi, hogy egy ötfős egyetemi vizsgálóbizottság a múlt héten megállapította, hogy Schmitt 1992-ben a budapesti Testnevelési Egyetemen beadott doktori disszertációja „szokatlanul nagy mérvű szövegazonosságon nyugszik”. A bizottság ugyan kerülte a „plágium” szó használatát, noha kijelentései nem hagytak kétséget afelől, hogy éppen ez történt. Ahogy az AP hírügynökség beszámolt róla, hogy a bizottság szerint Schmitt disszertációjában 17 oldal egy 1991-ben publikált könyvből való közvetlen átvétel volt, míg az összesen 210 oldalas dolgozatban további 180 oldal „részleges hasonlóságot” mutatott egy 1987-es művel. Schmitt megemlítette a könyveket bibliográfiájában, de nem tette idézőjelbe az onnan lopott részeket – állapította meg a 1157 oldalas bizottsági jelentés.
Ez bármiféle norma szerint plágiumnak számít – írja a Chicago Tribune.
Csütörtökön a jogutód Semmelweis Egyetem kari szenátusa visszavonta Schmitt doktori címét (az amerikai napilap következetesen PhD-ként ír a magyar államfő kisdoktorijáról), pénteken viszont az államfő visszautasította, hogy lemondjon a tisztségéről.
Írása szerint a cikk szerzője, Philip Hersh kommentárra kérte az NOB-t a Schmitt-üggyel kapcsolatban, amire a szervezet szóvivője, Mark Adams e-mailben úgy válaszolt, a szervezet elkéri és tanulmányozni fogja a jelentéseket, ezután döntve arról, milyen lépésekre van szükség.
A Chicago Tribune ezután Baldwin esetét veszi szemügyre: az USOC 2002-ben dicstelenül távozott vezetője önéletrajzában azt állította, hogy van egy diploma előtti fokozata a Coloradói Egyetemről, és egy PhD-je az Arizonai Állami Egyetemről. Kiderült azonban, hogy a Coloradói Egyetemre mindössze két évig járt, mielőtt megszerezte volna a fokozatát Arizonában. Azt is elmondta, hogy soha nem írt disszertációt, állítólagos témájáról, Nathaniel Hawthorne-ról pedig főleg nem.
Az NOB-nak persze könnyű lesz azt mondania, hogy ha Schmitt nem áll fel az elnöki székből, miért kellene az olimpiai bizottságot elhagynia. Ez az a szervezet azonban, amelyik szereti magát egy felsőbb morális sík képviselőjének feltüntetni annál, amelyiken a politikusok mozognak (és most hagyok időt Önöknek a kuncogásra – veti közbe Hersh), így felsőbb normákat kellene megkövetelnie a tagjaitól is.
Egy évvel a Baldwin-ügy előtt – emlékeztet a cikk – Robert Helmick mondott le NOB-tagságáról és az USOC elnöki tisztéről, mert kapcsolatrendszerét jogtalan profitszerzésre használta fel, és egyértelmű volt az összeférhetetlenség.
Schmittnek ugyanezt kellene tennie – pedzegeti a Chicago Tribune.
Már csak azért is, mert az NOB valószínűleg semmit nem fog tenni. Akkor is csak viszonylag jelentéktelen tagokat távolítottak el a szervezetből, amikor 1999-ben kitört a pályázó városok körüli botrány. Noha akkoriban a tagok több mint ötöde, huszonnégy belekeveredett a vesztegetési ügybe, csak hatot zártak ki, még négy pedig lemondott. Juan Antonio Samaranch akkori NOB-elnök sértetlenül úszta meg az ügyet „Nem láttam, nem hallottam semmit” – védekezett.
Schmitt olimpiai VIP. Kétszeres olimpiai aranyérmes (1968 és 1972) vívásban. A magyar Nemzeti Olimpiai Bizottság volt főtitkára és elnöke. A NOB végrehajtó bizottságának volt tagja és a NOB alelnöke.
És csaló – zárul a cikk.