Sarkozy Le Pen híveire kacsint
A közvéleménykutatások szerint Francois Hollande, Sarkozy szocialista kihívója jól érzékelhető előnyre tett szert a jelöltek versenyében az elnökválasztás nem egészen hat hét múlva, április 22-én esedékes első fordulója előtt. Ennél is nagyobb veszélynek látják a jobboldali elemzők, hogy a május 6-án esedékes második fordulóban – ahol a jelek szerint Sarkozy és Hollande néz majd egymással farkasszemet – a baloldali kihívó akár 15 százalékkal több szavazatot kaphat, mint a hivatalban levő államfő. Ennek egyik legfőbb okát a közvéleménykutatók abban látják, hogy a Nemzeti Front (FN) szavazói, akik hagyományosan a jobbközép jelölteket támogatják az elnökválasztások második fordulójában, a jelek szerint nem nagyon lelkesednek Sarkozy iránt. Francia lapértékelések szerint e tendenciát akarta Sarkozy vasárnap megfordítani Villepinte-ben. Csaknem 50 ezer híve előtt elmondott kortesbeszédében kifejezetten a szélsőjobboldal vesszőparipájának tekintett témákra helyezte a hangsúlyt. Gyakorlatilag a Nemzeti Front javaslataihoz hasonló indítványokkal élt.
Villepinte-ben az államfő előhúzta például a "schengeni kártyát", és élesen kikelt az illegális bevándorlás ellen, hozzátéve: elfogadhatatlannak tartja az unió külső határainál tapasztalható „elégtelen határellenőrzést”. Hangsúlyozta, ha e téren egy éven belül nem vizsgálják felül a schengeni egyezményt, akkor Franciaország felfüggeszti tagságát az övezetben – mármint, ha ő marad az Élysée-palota lakója.
Európai európait támogasson...
Ugyancsak a jobboldalon aratott osztatlan sikert Sarkozynek az a követelése, hogy az unióban a „Buy American" (Vásároljon amerikai terméket!) törvényhez hasonló szabályozást vezessenek be, vagyis az uniós közbeszerzésekből ezentúl csak az Európában termelő kis-, és középvállalatok részesüljenek. E gazdasági protekcionizmust Sarkozy azzal indokolta, hogy meg akarja védeni a polgárokat a „kegyetlen versenytől". – Ha semmi sem változik, az európai nemzetek már nem sokáig viselik el a megsemmisítő szabadpiaci versenyt – hangoztatta Sarkozy, majd hozzáfűzte: Párizs egyoldalú lépésekre kényszerül, ha egy éven belül nem történik érdemi dolog e helyzet megváltoztatása érdekében.
Sarkozy javaslatai Párizsban és Brüsszelben egyaránt nagy visszhangot váltottak ki. A francia baloldalon egyértelműen a Nemzeti Frontnak tett engedményként értékelik a schengeni rendszer Sarkozy által beígért „szétzúzását”. A szocialisták ironikusan emlékeztetnek rá, hogy miközben a konzervatív jelölt több vonatkozásban is átformálná az uniós rendszereket, Sarkozy Európa-ellenesnek bélyegzi Hollande-nak azt a tervét, hogy megválasztása esetén újratárgyalnák az uniós stabilitási paktumot. A Le Monde még egyértelműbben fogalmaz: Sarkozy láthatóan úgy döntött, hogy kerül, amibe kerül, de visszaszerzi azokat a lepenista szavazókat, akik 2007-ban őrá voksoltak az akkori elnökválasztás második fordulójában, azóta azonban elpártoltak tőle. Ez Sarkozy újraválasztásának feltétele – véli a Le Monde.
Michel Barnier, Franciaország európai uniós biztosa hétfőn, Brüsszelben úgy nyilatkozott, az európai vállalatok privilegizálását „nem protekcionista módon” kellene elérni. Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter viszont populistának, Európa-ellenesnek és „kardcsörtetésnek” minősítette Sarkozy vasárnapi kijelentéseit.