Sarkozy hallgatott a Nobel-békedíjasról kínai kollégája előtt

A szigorú biztonsági intézkedések ellenére a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi jogvédő szervezet néhány aktivistájának sikerült pénteken Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök közelébe jutnia Párizsban, követelve a jelenleg 11 éves börtönbüntetését töltő Liu Hsziao-po (Liu Xiaobo) kínai emberjogi harcos szabadon engedését.

A tüntetők az idei Nobel-békedíjas, a jelenleg 11 éves börtönbüntetését töltő Liu Hsziao-po (Liu Xiaobo) kínai emberjogi harcos szabadon engedését követelték. A háromnapos hivatalos állami látogatáson Franciaországban tartózkodó kínai vezető a Diadalívnél koszorúzott, amikor a jogvédők a bebörtönzött demokráciapárti aktivista nevét feltüntető fehér esernyőket tartottak a magasba és a nevét kezdték skandálni. A rendőrök azonnal eltávolították a tüntetőket. Csütörtök este, miközben a kínai államfőt Nicolas Sarkozy francia elnök látta vendégül és mintegy 17 milliárd eurós értékben írtak alá befektetési szerződéseket, több százan tüntettek hasonló céllal, de nekik nem sikerült az elnöki hivatalt megközelíteni.

Jean-François Julliard, az RSF vezetője a France Info hírrádióban elmondta: olyan hangosan követelték Liu Hsziao-po elengedését, hogy reméli, meghallotta a kínai elnök. Hozzátette: meg volt lepődve a francia rendőrök brutalitásán: azonnal elvették az esernyőket, több tüntetőt pedig előállítottak. A jogvédők azt is kifogásolják, hogy a francia kormányzat korábban ugyan nagy hangon bírálta a pekingi vezetést, amiért nem tartja tiszteletben az emberi jogokat, most viszont a gazdasági érdekeket szem előtt tartva csendben maradt. Nagyon helyes, hogy vörös szőnyegen fogadja Franciaország a kínai elnököt, de az túlzás, hogy a lábtörlője legyen. Természetesen nagyon jó, hogy Airbusokat és reaktorokat adunk el Kínának, nem ezt vitatjuk, mindez élénkíti a francia gazdaságot. Ugyanakkor a francia kormány nem tagadhatja meg Franciaország értékeit - mondta a jogvédő.

A kínai vendég tiszteletére rendezett díszvacsorán elmondott pohárköszöntőjében Sarkozy ugyanakkor kiemelte, hogy a francia-kínai párbeszédnek nincsenek határai és tabutémái. Fu Jing (Fu Ying) kínai külügyminiszter-helyettes viszont Párizsban azt közölte újságírókkal, hogy a bebörtönzött aktivista nem volt téma a két vezető között.

A kínai delegáció péntek délelőtt Párizsban újabb kereskedelmi szerződéseket írt alá, többek között az Alcatel-Lucent francia-amerikai távközlési céggel, a Rolls-Royce Civil Nuclear francia leányvállalatával és az Alstom ipari nagyvállalattal. Azt követően Hu Csin-tao udvariassági látogatást tett Jacques Chirac korábbi francia elnöknél, majd a miniszterelnöki hivatalban folytatott megbeszélését Francois Fillon kormányfővel. Az Amnesty International felhívására eközben mintegy ötvenen tiltakoztak Nizzában, ahol az este folyamán nemzetközi kérdésekről egyeztet a kínai és a francia elnök.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.