Sarkozy anyagi válságba taszította a pártját, de visszatér

Az alkotmánytanács nem hagyta jóvá a 2012-es elnökválasztási kampány végelszámolását, ami miatt a Népi Mozgalom Uniója tízmillió eurótól eshet el. A volt francia államfő először adott ki politikai tartalmú nyilatkozatot azóta, hogy tavaly elveszítette a megméretést a szocialista Francois Hollande-dal szemben.

Pártja anyagi támogatására kérte a franciákat Nicolas Sarkozy volt francia államfő pénteki Facebook-bejegyzésében, valamint elítélte azt a "példátlan helyzetet", amelyet a francia alkotmánytanács döntése teremtett azzal, hogy nem hagyta jóvá a 2012-es elnökválasztási kampányának végelszámolását. Az alkotmánytanács csütörtöki döntésének értelmében a Sarkozyt jelölő jobbközép Népi Mozgalom Uniója (UMP) nem kaphatja meg a több mint 10 millió eurós (3 milliárd forintos) állami visszatérítést, ami súlyos pénzügyi válságba sodorhatja a legnagyobb ellenzéki pártot. Az exelnök azonnali hatállyal lemondott alkotmánytanácsi tagságáról. „Elkötelezem magam a szabad, demokratikus megszólalás garantálására" - írta Sarkozy a tavalyi leköszönése óta az első politikai tartalmú üzenetében, ami a kommentátorok szerint arra is utal, hogy a volt államfő valószínűleg visszatér a politikai életbe.

Sarkozy szerint az alkotmánytanács új elvet alkalmazott, amikor megtagadta, hogy kifizessék a - pártnak a kampányköltségek megengedettnél 2,1 százalékos túllépése miatt járó - visszatérítés teljes összegét. „Valamennyi politikai párt megkapta az állami visszatérítést, kivéve az UMP-t. Ez az V. köztársaság történetében példátlan helyzet veszélybe sodorja a pártot, aminek elő kell készítenie a szocializmus után nagyon is szükséges politikai váltást" - fogalmazott Sarkozy. Hozzátette: „Az UMP-n túl ez a helyzet mindazokat érinti, akik fontosnak tartják a pluralizmust ... Kérem, hogy segítsenek nekem a mozgósítással". Jean-Francois Copé, az UMP főtitkára ezzel egy időben adományozó akciót hirdetett meg az UMP megmentésére.

A tavalyi elnökválasztás első fordulójában 16,8 millió euró (4,9 milliárd forint), a másodikban pedig 22,5 millió (6,6 milliárd forint) volt a kampányra költhető összeg felső határa. A legalább 5 százalékot elért jelöltek költségeinek a 47,5 százalékát visszatéríti az állam, az 5 százalék alatt végzettek maximálisan 4,5 százalékot igényelhetnek vissza a költségeikből, de csak abban az esetben, ha egy független szervezet, a Kampányszámlák Nemzeti Bizottsága jóváhagyta a kampányszámla kimutatását. A volt elnök közel 23 millió eurót (6,7 milliárd forintot) költött a tavalyi kampányára, ezért sem a bizottság, sem az alkotmánybíróság szerint nem jár pártjának a visszatérítés.

A túllépés az ellenőrző bizottság szerint egyébként azért történt, mert az UMP Sarkozy több kampányrendezvénye költségeinek egy részét nem kampánypénzként, hanem az akkor hivatalban lévő elnök politikai tevékenysége költségeként számolta el. A jobbközép párt beszámolója szerint Sarkozy kampánya 21,3 millió euróba (6,2 milliárd forintba) került, tehát járna a törvényben garantált visszatérítés, a bizottság és az alkotmánybíróság szerint viszont a párt ennél több mint másfél millió euróval magasabb összeget költött el a kampányra.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.