Salitot Németországban adják át Izraelnek?
Több német újság meg nem nevezett közel-keleti forrásokra hivatkozva pénteken arról számolt be, hogy az elrabolt izraeli katonát rövid időn belül orvosi vizsgálatra Németországba szállítják, és a hivatalos átadásra ezt követően kerül sor.
Az idézett források további részleteket nem közöltek. A korábbi értesülések arról szóltak, hogy az elrabolt katonát a palesztinok a jövő héten Egyiptomban adják át Izraelnek, sőt állítólag már Egyiptomba is csempészték őt. Hivatalos forrásból a hírt nem erősítették meg.
Izrael és a Hamasz radikális palesztin szervezet között a hét elején jött létre megállapodás arról, hogy Salit szabadon bocsátásának fejében az izraeli hatóságok több mint ezer palesztin foglyot engednek ki a börtönből.
A német szövetségi hírszerzés, a BND közreműködött a fogolycseréről szóló megállapodás létrejöttében - erősítette meg az ezzel kapcsolatos korábbi értesüléseket a Der Tagesspiegel. A berlini napilap ezzel kapcsolatban aktív és csendes közvetítésről beszélt, amely információi szerint hosszú időn keresztül folyt.
A közreműködő ugyanaz az ügynök, bizonyos Gerhard Conrad volt, aki 2008-ban sikerrel közvetített a Hezbollah libanoni síita radikális szervezet és Izrael között. Akkor a Hezbollah két meggyilkolt izraeli katona holttestét adta át a többi között öt bebörtönzött Hezbollah-milicista szabadon bocsátása fejében. Három évvel ezelőtt a kancellári hivatal a nyilvánosság előtt méltatta a BND érdemeit, ezúttal azonban sem a hírszerzés, sem a kancellár hivatala sem közölt semmit. A Der Tagesspiegel ugyanakkor utalt arra, hogy Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a hét közepén köszönetet mondott Angela Merkel kancellárnak és a "német közvetítőnek" a fogolycsere támogatásáért.
Izraeli sajtóértesülések szerint azonban Salitot jövő kedden engedik szabadon. A Haarec baloldali napilapban felvázolt elképzelés szerint Salitot a Sínai-félszigetre szállítja a Hamasz, ekkor Izrael elengedi a 27 palesztin női foglyot. Salitot ezután Egyiptomból szállítják át Izraelbe, amikor is a zsidó állam 450 palesztin foglyot enged majd ki. A 450 személy kilétéről a Hamasz radikális szervezet és Izrael a tárgyalások során egyezett meg.
Izrael két hónapon belül újabb 550 palesztin foglyot enged majd ki, akik szintén "biztonsái foglyok lezsnek és nem autótolvajok" - írta a lap, utalva arra, hogy ezen foglyok listáját Izrael állítja össze. A Hamasz állítólag garantálja, hogy Salit él és jó egészségnek örvend.
A belső elhárítás, a Sin Bet vezetője Yoram Cohen szerint Izrael biztonságát valóban veszélyezteti a több terrortámadásban aktívan részt vevő, életfogytig tartó börtönbüntetésüket töltő foglyok kiszabadítása, ám hozzátette, mégis ez az egyezség volt a lehető legjobb.
A keddi történelmi izraeli kabinetülésen - melyen a miniszterek megszavazták az egyezség elfogadását - Netanjahu kifejtette: a jövőre nézve meg kell vitatni, hogy szabad-e Izraelnek terrrorszervezetekkel tárgylania. Firtatva az előző kormány felelősségét Netanjahu hozzétette: ebben az esetben már azOlmert-kormány megkezdte a tárgyalásokat a Hamasszal, így neki már nem volt más választása, mint folytatni azokat.
A vita során az egyik vallásos pártot képviselő miniszter, Eli Yishai felvetette, hogy viszonzásul zsidó terroristákat, azaz palesztinokra támadó izraelieket ki kellene engedni. A miniszterek ugyanakkor megegyeztek arról, hogy szigorú politikát kell kialakítani a jövőre nézve: tárgyaljon-e hasonló esetben Izrael terroristákkal, vagy sem. A megbeszélésen a Sin Bet, a Moszad titkosszolgálat és a hadsereg vezárkari főnöke mind támogatták az egyezség elfogadását.
Avigdor Lieberman külügyminiszer nemmel szavazott a kabinetülésen, de nem érvelt a "nem" voks mellett, sőt. A kabinetülés vége előtt két órával elhagyta a termet, és egy cetlire írva hagyta meg kollégájának, hogyan szavazzon a nevében.