Salit: a terror győz?
Már Egyiptomban van a Hamász szélsőséges palesztin szervezet fegyveresei által öt éve elrabolt izraeli katona, Gilád Salit - mondta el egy magas rangú egyiptomi tisztségviselő szerdán. Az egyiptomiak kedd este a rafahi határátkelőn át a Gázai övezetbe küldtek egy elsötétített üvegű autót, amely valamivel később Salittal tért vissza. A katonát Kairóba szállították - tette hozzá a sínai-félszigeti el-Arísban tartózkodó tisztségviselő. Az értesülést tagadták kairói biztonsági körök, valamint a Hamász egyik szóvivője is.
Eközben Uzi Landau izraeli fejlesztési miniszter, a szélsőjobboldali Jiszrael Beitenu politikusa elutasította a kedden a kormány által 26:3 arányban elfogadott fogolycsere-egyezményt, amely szerinte „a terror hatalmas győzelmének” számít, és „ösztönzi az izraeliek további gyilkolását, illetve a túszejtéseket". Landau félelmét igazolja, hogy a Hamász és támogatói szerdán azzal fenyegettek, újabb izraeli katonákat fognak el, amíg ki nem szabadul mint a hatezer, Izraelben bebörtönzött palesztin. „Ez a megegyezés egy új szakaszt alapoz meg - értékelte Musztafa asz-Szavaf kultuszminiszter-helyettes egy gázai újságban. - Az, hogy az ellenség elfogadta az ellenállás feltételeit, a gyengeségét mutatja."
Szavaf szerint a megállapodás lecke volt Mahmúd Abbász palesztin elnöknek és a béketárgyalóknak, akik „megalázzák magukat az ellenség előtt”. „Reméljük, hogy Abbász ért a szóból, és hátat fordít végre illúzióinak, amelyekből nem fog állam sarjadni. Át kellene gondolnia álláspontját, és vissza kellene térnie a palesztin nép oldalára - adott hangot véleményének a miniszterhelyettes. - Az ellenállás megkapta, amit akart, és a Hamász betartotta ígéretét."
Az izraeliek többsége támogatja a Hamásszal kötött megállapodást, amelynek köszönhetően Gilád Salit visszanyerheti szabadságát több mint ezer palesztin rab elengedéséért cserébe, ugyanakkor tartanak is attól, hogy a kiszabadult foglyok újra beállnak a szélsőségesek közé.