Sajnálkozás bocsánatkérés nélkül

A vádak szerint David Cameron gesztusa mögött a nagy-britanniai szikhek megnyerésének szándéka rejlik. Amritszárban kilencvenhat éve több száz ember halt meg, amikor egy brit tábornok egy békésen tüntető tömegbe lövetett.

A brit kormányfő az e heti iskolai és parlamenti szünet első felét minden idők legnépesebb üzleti delegációjának élén Indiában töltötte. A látogatás legnagyobb érdeklődést kiváltó momentuma, egyben záróakkordja mégis Amritszár városának felkeresése volt.

Cameron Amritszárban. Csak egy a fájdalmas ügyek között
Britain's Prime Minister David Cameron visits the holy Sikh shrine of Golden temple in Amritsar February 20, 2013. Cameron on Wednesday became the first serving prime minister to voice regret about one of the British Empire's bloodiest episodes in India and laid a wreath at Amritsar, scene of a notorious massacre of unarmed civilians. REUTERS/Munish Sharma (INDIA - Tags: RELIGION POLITICS TPX IMAGES OF THE DAY)

A Dzsallianvala Bagh parkban ugyanis 1919. április 13-án legalább 379 ember vesztette életét és 1200-an sebesültek meg, amikor Reginald Dyer brit tábornok a függetlenséget békésen, fegyvertelenül követelő tömeg közé lövetett. A tábornok először lezáratta a park valamennyi kijáratát, majd ezután lövetett a tömegbe, amíg el nem fogyott a lőszer. Az indiai vezetés szerint a britek által közöltnél sokkal több áldozatot követelt a vérengzés, a halottak száma közel állt az ezerhez.

Az áldozatok hozzátartozói azóta várnak a bocsánatkérésre az egykori gyarmattartó hatalomtól, ám formális megkövetésük ezúttal is elmaradt. David Cameron sem volt hajlandó továbbmenni, mint II. Erzsébet, aki 1997-ben zarándokolt el az atrocitás helyszínére és fejezte ki sajnálkozását a brit történelem általa „nehéz fejezetként” emlegetett tragédiája miatt. Cameron koszorút helyezett el a tömegmészárlás helyszínén, melyet a „brit történelem mélységesen szégyenletes eseményének” nevezett. A kifejezés emlékeztetett Winston Churchill hadügyminiszter 1920-as szavaira, aki „gyalázatos, kivételes és sötét elszigetelt esetnek” minősítette a lövöldözést. A brit miniszterelnök az amritszári kegyhely emlékkönyvébe azt írta: „soha nem szabad elfelejteni, ami itt történt”. Helyszíni tudósítások szerint Cameron azonban kifejtette, helytelennek tartja azt az elvárást, hogy a történelemből kiragadott mozzanatok miatt bocsánatot kellene kérni. Megítélése szerint „az a helyes, ha elismerik, emlékezetbe idézik az eseményeket és tiszteletüket, megértésüket fejezik ki”.

Cameron az első hivatalban lévő brit kormányfő, aki felkereste a véres dráma helyszínét, Amritszárt és annak Aranytemplomát, a szikhek legszentebb helyét. Ennek ellenére lépését csekély lelkesedés fogadta. A helyi Guru Nanak Dev Egyetem történelemprofesszora, Harish Sharma a The Times napilapnak úgy fogalmazott, hogy „részvétnyilvánításból már éppen eleget” kaptak. „Az igazán nagy dolog a tényleges bocsánatkérés lehetett volna”.

A gesztust megfigyelők Lord Ashcroft konzervatív nagyágyú közelmúltban elvégzett közvélemény-kutatásával hozzák összefüggésbe. A korábbi főpénztárnok súlyos problémákat fedezett fel a konzervatívok és az etnikai kisebbségek viszonyában. A befolyásos politikus a nagy-britanniai szikhek megnyerésében látja a legnagyobb lehetőséget.

Az amritszári mészárlás egyébként csak egy azon fájdalmas ügyek sorában, melyek miatt a szigetországtól elvárható lett volna a bocsánatkérés. Indiával kapcsolatban a BBC internetes oldala kiemeli a függetlenné válást csupán négy évvel megelőző 1943-as, hárommillió emberéletet követelő bengáli éhínséget.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.