A Rózsaszín Párduc mögé bújó neonáci terrorcsoport titkai

A neonácik által elkövetett sorozatgyilkosság újabb feltételezett segítőjét tartóztatták le Németországban. Az országot két hete tartja izgalomban az a szélsőjobboldali ideológiától motivált terrorcsoport, amely minden valószínűség szerint legalább 10 embert – köztük nyolc török és egy görög származású kisvállalkozót, valamint egy rendőrt – gyilkolt meg 2000 és 2007 között. A terror áldozatainak száma azonban a rendszerváltás óta akár 180 is lehet – állítják jogvédő szervezetek.

A most lekapcsolt 32 éves André E. brandenburgi cégtulajdonos napelemekkel kereskedett – vagyis nem a tipikus neonáci profilja. A terrorellenes kommandó a saját lakásán ütött rajta, majd azonnal Karlsruhéba szállították, a szövetségi főügyészségre.

André E. segítette a hírek szerint annak a propagandafilmnek az előállítását, amelyben a neonáci trió vállalta a gyilkosságokat. Ebben a Rózsaszín Párduc című rajzfilmekből kivágott eredeti képsorok felhasználásával üzenik: nem szavakra, hanem tettekre van szükség, olyanokra, mint a 2004-es kölni mutlikulti negyed, Mülheim elleni csőbombatámadás (ebben többen súlyosan megsérültek). De ez a 15 perces, egyszerre óvodás színvonalú és vérfagyasztó videokollázs szolgál a gyilkosságsorozat beismeréseként is.

A nyomozók bizonyítékokat találtak arra is, hogy André E. szoros kapcsolatban volt a terrorcsoport tagjaival, és valószínű, hogy ő is az úgynevezett "Nemzetiszocialista undergroundhoz" (NSU) tartozott.

A militáns és rasszista gyilkosságokat kitervelő, illetve végrehajtó csoportra véletlenül bukkant rá a német rendőrség: egy bankrablás elkövetőit üldözték, amikor rábukkantak egy gyanús lakókocsira, benne két férfi holttestére. A lakókocsiban azonban fegyverek is voltak, amelyeket egy 2007-ben megölt német rendőrtől és súlyosan megsebesített társától vittek el ismeretlenek.

Később további fegyverekre bukkantak egy házban, amely a lakókocsiban elkövetett kettős öngyilkossággal egy időben, vagyis a nyomozás megkezdése után felrobbant. Mint kiderült, a két férfivel együtt lakó nő próbálta így megsemmisíteni a bizonyítékokat. Itt tárolták azokat a lőfegyvereket, amelyekkel a török és görög vállalkozókkal végeztek. Ezek között az esetek között korábban csak a minden gyilkosságnál használt hangtompítós, cseh gyártmányú pisztolyt találták összefüggésként a német nyomozók, akik abból indultak ki, hogy a legtöbb gyilkosság mögött valamiféle zsarolási, védelmi pénzekkel kapcsolatos vita állhatott. Amikor kiderült, hogy az indíték rasszista, azonnal átvette az ügyek felgöngyölítését a szövetségi főügyészség.

Azóta megdöbbentőbbnél megdöbbentőbb esetekre derül fény: a két férfi, akinek a holttestét a lakókocsiban megtalálták, 1998 óta "eltűnt" a német térképről, illegalitásban szervezték a neonáci gyilkosságokat. Harmadik társuk, Beate Zschäpe előzetes letartóztatásban van, de egyelőre hallgat.

Az ügy rávilágít arra is, hogy a nagypolitikába ugyan nem tudott beférkőzni, de a keletnémet mindennapokban továbbra is jelen van a szélsőjobboldal. Az már korábban köztudott volt, hogy a különféle bajtársi és nemzeti önvédelmi csoportok mögött valójában neonácik rejtőznek, de az mindenképpen meglepetésként érte a társadalmat (és ezek szerint a rendőrséget is), hogy a propaganda és a náci eszmék terjesztése mellett erőszakos, véres cselekményeket is végrehajtanak.

A német szélsőjobboldali NPD vezetője is magyarázkodni kényszerült: a frissen megválasztott Holger Apfel elítélte a terrorizmust és az erőszak minden formáját – de anélkül, hogy ezt összefüggésbe hozta volna a szélsőjobboldali ideológiával. Nehéz azonban azt feltételezni, hogy a zwickaui terrorsejt teljesen függetlenül működött volna.

Németországban már többször szóba került az NPD mint demokráciaellenes és gyűlöletkeltő párt betiltása, de ez elvérzett az Alkotmánybíróságon: a bizonyítékok és a tanúk többsége, aki az államra veszélyes cselekményeket igazolták volna, rendre beépített ügynököknek, az alkotmányvédelem embereinek bizonyultak, ilyen vallomásokra pedig az alkotmánybíróság szerint nem lehet építeni. Éppen ezért meglepő, hogy a nyomozók mit sem sejtettek a zwickaui terrorsejt működéséről: a legtöbb keletnémet bajtársi közösségbe vagy egyéb féllegális szervezetbe általában már régen beépültek hírszerzők.

A bizonyítékokat megpróbálta megsemmisíteni a csoport túlélője, mégis kiderült véres hadjáratuk
Experts inspect the site of a blast in the eastern German town of Zwickau, November 12, 2011. German investigators have linked an unsolved series of murders of eight foreign-born food vendors and shopowners, nicknamed the "doner murders" to a neo-Nazi terrorist cell, the federal prosecutors' office said on Friday. They also linked the same neo-Nazi group to the killing of a policewoman in Heilbronn in southwest Germany in 2007. Police searching a burnt-out motorhome in the eastern German town of Zwickau found the bodies of two men suspected of having taken part in the Heilbronn attack on two police officers, when the female agent was killed and her male colleague injured. REUTERS/Tobias Schwarz (GERMANY - Tags: POLITICS CRIME LAW)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.