Romokban a szlovák hadsereg
Frank Boland, aki gyakorlatilag a NATO parancsnokság harmadik legerősebb embere, pozsonyi látogatása végén felszólította az illetékes szlovák politikusokat, hogy tegyenek lépéseket a helyzet megváltoztatása érdekében - közölte Ivan Rudolf, a szlovák védelmi minisztérium szóvivője vasárnap.
Több pénzre van szükség. Amikor a NATO 2004-ben felvette soraiba Szlovákiát, egyetértettek azzal, hogy a költségvetés két százalékát tegyék ki a védelmi kiadások. Ez később 1,6 százalékra változott, de ez sem volt betartva, s 1,5 százalék lett belőle. Ma a védelmi kiadások a költségvetés egy százaléka körül mozognak, ami nagyon kevés - állapította meg a NATO Védelmi Tervezési és Hadműveleti Osztálya Haderőtervezési Szekciójának vezetője.
Boland szerint a helyzet leginkább azután vált súlyos, hogy 2007-ben az akkori Robert Fico vezette szlovák kormány csökkentette a védelmi kiadásokat, a hadsereg költségvetését. A NATO-parancsnok ugyanakkor méltatta, hogy a védelmi tárca új vezetése nekifogott egy stratégia elemzés elkészítéséhez, amely megmutatná, hogy a valóságban milyen hadseregre is van szüksége Szlovákiának.
A helyzet kritikus, de hajlandóak vagyunk segíteni önöknek - jelentette ki Boland. Elmondta: szlovákiai tapasztalatairól jelentést készít, amelyet a NATO őszi csúcstalálkozóján kellene jóváhagyni a tagállamoknak. A parancsnok úgy fogalmazott, hogy a jelentés Szlovákia számára kritikus lesz.
Megörököltük a mai állapotot, s igyekszünk megmenteni, amit lehet. Ezért fogtunk neki az átfogó elemzésnek. Nem akarunk szemet hunyni a helyzet felett, s azt mondani, hogy minden rendben, ahogy ezt eddig tették a politikusok és sok tábornok is - reagált a NATO-parancsnok szavaira Lubomír Galko szlovák védelmi miniszter. Az idei költségvetés vitájában is rámutattam arra, hogy nem elég az a pénz, ami a védelemre jut. Így nehezen tudjuk teljesíteni kötelességeinket és kötelezettségvállalásainkat - szögezte le a miniszter.
A közelmúltban Ivan Gasparovic államfő szintén kritikusnak minősítette a szlovák hadsereg helyzetét, s elégtelennek nevezte, hogy fenntartására és fejlesztésére csak a költségvetés egy százaléka jut.