Románokat üldöztek el lakóhelyükről Észak-Írországban

Száznál több román állampolgár, zömmel romák voltak kénytelenek elmenekülni lakóhelyükről az észak-írországi fővárosban, Belfastban, miután napokon keresztül rasszista indíttatású támadásoknak voltak kitéve.

A húsz család - összesen 115 ember, köztük várandós kismamák és egy ötnapos csecsemő - a szerdára virradó éjszakát egy belfasti katolikus templom közösségi helyiségében töltötte, ahová rendőrségi mikrobuszokkal szállították őket. Előzőleg - miután kimenekültek otthonaikból - egyetlen házban próbáltak meghúzódni, de a templom a rendőrség megkeresésére azonnal menedéket ajánlott nekik - írta a BBC online. A templomból szerdán buszokkal egy szabadidő-központba szállították át őket.

Mint kiderült, a Romániából érkezett munkavállalókat és családtagjaikat csaknem egy héten át szidalmazták és fenyegették helyi fiatalok. Szemtanúk beszámolói szerint egy hozzávetőleg húsz fős banda terrorizálta éjszakánként a román családokat. Több lakás ablakait betörték, és az egyik levélládába állítólag Hitler Mein Kampf című művéből kimásolt szövegrészletet dobtak be.

Az érintett dél-belfasti városnegyed lakói már kedden tiltakozó demonstrációt szerveztek a közösség bevándorló tagjait ért támadások ellen. A tüntetők összetűzésbe keveredtek több fiatallal, akik náci karlendítéssel provokálták, majd üvegekkel meg is dobálták a tömeget.

A románokkal szembeni támadásokat szerdán személyes nyilatkozatban ítélte el Gordon Brown brit miniszterelnök, felszólítva az északír hatóságokat, hogy mindent tegyenek meg a családok védelme érdekében.

Ugyancsak személyes közleményben nevezte elítélendőnek a történteket szerdán az északír tartományi kormány unionista vezetője, Peter Robinson, kijelentve: a román állampolgárok munkájukkal hozzájárultak az észak-írországi gazdaság fejlődéséhez, és a helyi közösség tagjaként tiszteletet érdemelnek.

Személyesen kereste fel szerdán a családokat az északír kormány második embere, Martin McGuinness, a katolikus Sinn Féin mozgalom alelnöke, aki "rasszista bűnözőknek" nevezte a románokra támadókat.

Külön nyilatkozatban ítélte el az incidenst az Amnesty International. A világ legnagyobb emberi jogi szervezetének londoni állásfoglalása szerint a történtek a romákkal szembeni jogsértések Európa-szerte észlelhető erősödésének folyamatába illenek; az AI hasonló támadásokat vizsgált már például Csehországban, Magyarországon, Olaszországban, Romániában, Szerbiában és Szlovákiában. A rasszista támadások elfogadhatatlanok és törvényellenesek, az érintett romáknak minden joguk megvan ahhoz, hogy Belfastban éljenek, és a város többi polgárát megillető tisztelettel és méltósággal bánjanak velük - áll a nyilatkozatban. Az Amnesty International kiemeli, hogy a romák Romániában is a megkülönböztetés és a visszaélések változatos megnyilvánulásainak vannak kitéve az állam és egyének vagy csoportok részéről egyaránt.

Nem először ér támadás kelet-európaiakat az északír fővárosban. Április közepén, szintén Belfast egyik déli negyedében ott dolgozó magyar nőket támadtak meg helybéli fiatalok. Egy nagy létszámú - szemtanúk szerint harminc főből álló - banda törte rá az ajtót a négy magyar nőre, akik a ház konyhájába menekültek a rendőrség megérkezéséig. A incidensről annak idején beszámoló Belfast Telegraph című helyi lap "rasszista indíttatásúnak" nevezte, a rendőrség hivatalosan "gyűlölet vezérelte" esetnek minősítette a történteket.

Románok érkeznek Belfast városának szabadidőközpontjába 2009. június 17-én, miután rasszista támadások miatt több mint száz román állampolgár elmenekülni kényszerült az északír főváros déli részén lévő lakhelyéről.
Románok érkeznek Belfast városának szabadidőközpontjába 2009. június 17-én, miután rasszista támadások miatt több mint száz román állampolgár elmenekülni kényszerült az északír főváros déli részén lévő lakhelyéről.
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.