Románia fekete csütörtöke
Ezen a napon a közalkalmazottak bére 25 százalékkal csökkent, az áfa 19-ről 24 százalékra emelkedett, nőt a szellemi szabadfoglalkozásúak jövedelmére és a szerzői jogokra kivetett adó, és ezek a jövedelmek tb-kötelessé váltak. Ugyanakkor büntetőadót vetettek ki a több ingatlant birtoklókra, és jelentősen nőtt a gépkocsik után fizetendő adó is.
Az intézkedések első hatása a lej történelmi mélypontra történő zuhanása volt (1 euró már több mint 4,35 lejbe kerül), ezt követte az élelmiszer, a dohánytermékek és az üzemanyagok 5-7 százalékos növekedése.
A lakosság azonban enné is jobban tart az elbocsátásoktól. A kormány ugyanis további 54 ezer állami alkalmazottól akar megválni, és ha ehhez a minisztériumoktól leépítetteket is hozzáadjuk, a munka nélkül maradottak száma meghaladhatja a 60 ezret.
Mivel a bércsökkentés nyomán a zsebekben kevesebb lesz a pénz, az elemzők a fogyasztás látványos visszaesésétől tartanak, ami a magánszférában is elbocsátások ezreit vonná maga után. A válság már amúgy is meggyengítette a román gazdaságot, 2009 óta csaknem 300 ezer kis- és közepes vállalat ment csődbe vagy zárt be önként, hogy a kivetett átalányadót elkerülje. Az újabb bevételcsökkenés a következő hetekben újabb csődöket és cégbezárásokat vonhat maga után.
Egyelőre nem lehet tudni, hogy az ingatlanpiacra milyen hatással lesznek az új adók. Azok ugyanis, akik több ingatlant birtokolnak, a megszerzésük időrendje szerinti másodikért 65, a harmadikért 150, a negyedikért és a következőkért pedig 300 százalékkal megemelt adót kell hogy fizessenek ezentúl, ami akár több száz eurónyi további kiadást jelenthet.
Bukarest azt reméli, hogy a megszorító intézkedéscsomag hatására a Nemzetközi Valutaalap (IMF) nem halasztja el a készenléti hitelszerződés következő, 850 millió eurós részletének átutalását, amely nélkül az országot a fizetésképtelenség fenyegeti.