Román-magyar: maradt a kölcsönös neheztelés
– Érzékeny szakaszba kerültek a magyar–román kapcsolatok az elmúlt hónapokban, és többen érezték úgy, hogy veszélybe kerültek azok az eredmények, amelyeket az utóbbi években elértünk – jelentette ki Martonyi az újságírói kérdésekre módot végül nem adó sajtótájékoztatón, amely után a felek Orbán Viktor kormányfőhöz siettek. A külügyminiszter ugyanakkor hangsúlyozta: Corlatean vizitje jelzi, hogy mindkét fél számára meghatározó cél a partnerségi együttműködés és a regionális szolidaritás fenntartása, további erősítése. A vitás kérdések döntően a kisebbségekhez kötődnek, ezeket párbeszéddel kell rendezni.
– Románia fenntartja álláspontját: a kisebbségek fontos hidat képeznek a két ország között, helyzetük kezelésének kiegyensúlyozottnak kell lennie, hogy megőrizhessék identitásukat – mondta válaszában a külügyi tárca élére a nyáron került Corlatean, aki egy augusztusi interjúban kijelentette: Magyarországon rosszabbul bánnak a román kisebbséggel, mint Romániában a magyar közösséggel. – Igyekszünk megérteni a kérdéskörhöz tartozó szimbólumokat és tartalmakat, de arra kérjük a magyar felet, hogy legyen tekintettel a román fél érzékenységére is. – Az érzékenység kölcsönös – jelentette ki Martonyi, hozzátéve, hogy az aggodalmakat és igényeket a romániai magyar közösség fogalmazza meg, Budapest csupán azt kéri a mindenkori román kormánytól, hogy ezeket vegyék figyelembe, általánosságban és konkrét ügyekben is. (Utóbbira nem tért ki a magyar külügyminiszter, de vélhetően a Székely Mikó kollégium körüli perre utalt, amely nyomán az állam visszavette a sepsiszentgyörgyi ingatlant az erdélyi református egyháztól, a restitúciós bizottság két magyar tagja pedig első fokon három év börtönt kapott.)
Corlatean ugyanakkor megerősítette Martonyit abban, hogy Bukarest a tíz éve létező stratégiai együttműködés folytatásában érdekelt, a közös érdekek és a regionális szolidaritás minden viszonylatában, az európai kérdéseket is beleértve meghatározók. A külpolitikai együttműködést jelzi az is, hogy Románia kész ideiglenesen befogadni bagdadi külképviseletére az Irakba delegált magyar diplomatákat is.