Roma táborok felszámolására adott utasítást a francia belügyminisztérium

Párizs eddig visszautasította a cigányok megbélyegzésének vádját, s jelezte, a kiutasítások okai között semmilyen esetben sem szerepelt egy adott közösséghez tartozás.

A francia médiában a hét végén nyilvánosságra került dokumentum arra emlékezteti a prefektúrákat, hogy Nicolas Sarkozy államfő célként jelölte meg "háromszáz táborhely illetve illegális telep három hónapon belüli felszámolását, elsősorban a romákéit". A felszámolási eljárást részletező körlevélben ötször történik említés a romákról.

Eric Besson bevándorlási miniszter a France Info hírrádióban azt mondta: nem tudott a levélről. Hozzátette: az etnikai kisebbség fogalma nem is létezik Franciaországban.

A francia kormány korábban határozottan visszautasította a cigányok megbélyegzésének vádját, s jelezte: a kiutasítások okai között semmilyen esetben sem szerepelt egy adott közösséghez tartozás. Az illetékes tárcavezetők akkor arra hívták fel a figyelmet, hogy a kiutasított romákat nem romaként, hanem az útlevelüknek megfelelő ország állampolgáraiként kezelték.

Az augusztus 5-i keltezésű utasítást Brice Hortefeux belügyminiszter kabinetfőnöke, Michel Bart írta. Kérése alapján a prefektúráknak minden kedden e-mailben kell jelentést küldeniük a minisztériumba az előző héten a megyéjükben kezdeményezett felszámolási eljárásokról. "Az illetékes prefektusoknak meg kell arról győződniük, hogy a felügyeletük alá tartozó területen hetente legalább egy jelentős művelet (kiürítés, felszámolás, kiutasítás) történt, elsősorban a romákat érintően".   

A belügyminisztériumi utasítást a francia tömegtájékoztatásban megszólaltatott jogi szakértőkhöz hasonlóan illegálisnak nevezte François Hollande, a Szocialista Párt korábbi vezetője. A legnagyobb ellenzéki párt egyik európai parlamenti képviselője, Harlem Désir szerint pedig a körlevél tartalma ellentétben áll az Európai Unió és Franciaország számos alapvető jogával, köztük a diszkriminációellenesség elvével. A képviselő közleményében azt kéri az Európai Bizottságtól, hogy "indítson szabálysértési eljárást a francia kormány ellen annak érdekében, hogy az megszüntesse az európai állampolgároknak számító romákkal szembeni méltatlan bánásmódot és elfogadhatatlan megbélyegzésüket".

Több emberi jogi és bevándorlókat támogató szervezet jelezte, hogy a legfőbb francia közigazgatási intézményhez, az Államtanácshoz fordul a szerintük diszkriminatív intézkedés semmissé nyilvánítását kérve.

Franciaország romákkal szembeni politikája ellen több országban tiltakoztak az utóbbi hetekben, miután augusztusban megközelítőleg ezer román és bolgár romát toloncoltak ki az országból. Az Európai Parlament múlt csütörtökön elfogadott állásfoglalása pedig elítélte a romák csoportjainak kitoloncolását Franciaországból.

Hivatalos források szerint kedden a marseille-i repülőtérről egy bérelt repülőgépen mintegy száz roma felnőttet és gyermeket szállít Bukarestbe a francia bevándorlási és integrációs hivatal. A származási országukba hivatalosan önként visszatérő külföldi állampolgároknak Franciaország 300 eurós támogatást folyósít, a gyermekeknek 100 euró jár.

Augusztus 26-án több, mint 250 romániai roma hagyta el a francia állam által bérelt gépeken az országot a lyoni, illetve a párizsi repülőterekről. Marseille-ből 2009 óta már tucatnyi hasonló járat indult Bulgáriába és Romániába. Augusztusban és szeptemberben több romatelepet számoltak fel a dél-franciaországi városban, amelynek a Franciaországban illegálisan tartózkodó lakóit a hatóságok az ország egy hónapon belüli elhagyására kötelezték.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.