Rohani közeledne az Egyesült Államokhoz, de a közös ebédre nem ment el
Rohani nem indokolta meg, hogy miért maradt távol a minden évben megrendezett közös étkezéstől, amely alkalmat adott volna számára ahhoz, hogy találkozzon Barack Obama amerikai elnökkel. Az iráni vezető nem jelent meg személyesen a konferenciateremben akkor sem, amikor Obama elmondta beszédét a közgyűlés általános vitáján. Ebben az amerikai elnök közölte: arra utasította John Kerry külügyminisztert, hogy törekedjen megállapodásra az iráni atomprogramról. „Az akadályok túl nagynak bizonyulhatnak, de hiszem, hogy a diplomáciai utat ki kell próbálni" - hangoztatta Obama, bátorítónak nevezve az új iráni vezetés közelmúltban elhangzott bejelentéseit, amelyek szerinte egy jelentőségteljes megállapodás alapját képezhetik, de azok komolyságát konkrét lépésekkel kell alátámasztani.
Rohani New York-i idő szerint a délután folyamán szólal majd fel az ENSZ fórumán. A két államfő programja szerint kedd lenne az utolsó alkalom a csúcstalálkozóra az ENSZ-közgyűlés apropóján, mert Obama este már visszatér Washingtonba.
Ben Rhodes amerikai helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó a lehetséges csúccsal kapcsolatban hétfőn kijelentette, hogy „az ilyen típusú” kontaktus nem szerepel a tervek között, de nem is kizárt. A „különböző szintű” találkozók feltételéül azt szabta, hogy Irán teljesítse kötelezettségeit az atomprogramjával kapcsolatos nemzetközi aggályok megválaszolásában. Az iráni külügyminisztérium szóvivője kedden Teheránban azt közölte, hogy nincs tervbe véve a Róháni-Obama találkozó az ENSZ Közgyűlésének ülésszakán.
Hétfői hivatalos bejelentés szerint a két ország a hét folyamán külügyminiszteri szinten felveszi majd a kapcsolatot. John Kerry azon tárgyalás keretében találkozik majd Mohamad Dzsavad Zariffal, amelyet a P5+1 országok - vagyis az ENSZ BT öt állandó tagja és Németország - folytatnak Teheránnal a vitatott atomprogramról.
Ha a tanácskozást a terveknek megfelelően csütörtökön megtartják, akkor a Kerry-Zarif eszmecsere lesz a legmagasabb szintű közvetlen kapcsolatfelvétel a két ország között az 1979-es iráni iszlám forradalom és a teheráni amerikai nagykövetség elfoglalása óta. Igaz, 2001-ben Colin Powell, az amerikai diplomácia akkori vezetője az ENSZ-ben kezet fogott iráni partnerével. Egy évvel korábban pedig Madeleine Albright akkori amerikai külügyminiszter és iráni kollégája egyszerre volt jelen a világszervezet egyik fórumán, de a két politikus nem szólt egymáshoz.