Rodman kosarazott egyet és „leszarja”, mi lesz az amerikai tússzal
„Erről Barack Obamát kérdezzék. Vagy Hillary Clintont. Én leszarom” – hangzott Dennis Rodman frappáns válasza, amikor szombaton a pekingi repülőtéren nekiszegezték,, tud-e esetleg valamit az Észak-Koreában nemrég 15 év kényszermunkára ítélt amerikai állampolgár, Kenneth Bae sorsáról. Rodman éppen Phenjanból tartott hazafelé, amikor az újságírók lerohanták; az észak-koreai fővárosba pár napja utazott el, hogy a „kosárdiplomácia” jegyében játsszon egyet a kommunista ország ifjú diktátorával, Kim Dzsong Unnal. Kim ismert kosárlabda-rajongó, imádja a Detroit Pistons és a Chicago Bulls egykor világsztár, ötszörös bajnoki aranygyűrűs játékosát, Rodmant pedig más, úgy tűnik, nem érdekelte: az útról még annyit mondott, vitt egy üveg Bad Boy vodkát a diktátornak, aki egy életre a haverja, és leszarja, hogy a világon mit gondolnak róla. Kimnek állítólag tetszett az ajándék.
Rodman mostani vizitjét az ír fogadóiroda, a Paddy Power szponzorálta. A visszavonult NBA-sztár nem először jár Észak-Koreában: pár hónapja egyszer már volt, nem sokkal azelőtt, hogy a phenjani rezsim rakétatámadással fenyegette meg az Egyesült Államokat és Dél-Koreát, válaszul az atomprogramja miatt őt sújtó új ENSZ-szankciókra. Az akkor kiszivárgott információk szerint Rodmannak az az útja is hasonló hangulatban telt el.
A kosárdiplomácia érdektelensége ellenére Washington és Phenjan viszonyát Bae sorsa feszélyezi a leginkább mostanában. A 45 éves, koreai származású utazásszervezőt kémkedés vádjával májusban ítélték el 15 év kényszermunkára Észak-Koreában, miután tetten érték, hogy hajléktalan, éhező gyerekekről készít fényképeket. A kiszabadulásáért teendő erőfeszítések jegyében a Kim-rezsim a minap Phenjanba invitálta az Egyesült Államok észak-koreai különmegbízottját, Robert Kinget, de a meghívást valamivel később vissza is vonta arra a hadgyakorlatra hivatkozva, amelyet az amerikaiak és a dél-koreaiakkal indítottak el a régióban néhány nappal ezelőtt.
Phenjan minden valószínűség szerint túsznak használja Bae-t, hogy segélyt vagy politikai engedményeket csikarjon ki az Egyesült Államoktól. Ezért, hogy egy magas rangú diplomatát, Kinget hívtak meg tárgyalni róla.
A Reuters híréből az nem derül ki, hogy Clintonra utalva Rodman esetleg az Egyesült Államok külügyminiszterére gondolt-e. Clinton januárig volt az, a posztot azóta John Kerry volt demokrata elnökjelölt tölti be.