Robert Fico keménységét díjazzák a szlovák választók
Hat hónappal a parlamenti választások előtt a Robert Fico vezette kormánypárt a Focus közvélemény-kutató intézet szeptember elejei reprezentatív felmérése szerint 37,7 százalékkal toronymagasan vezet. Második helyen a tavaly néppártként alakult Háló (Siet) áll, amelyre a választópolgárok 11,4 százaléka voksolna.
Rajtuk kívül még négy politikai erő lépné át az ötszázalékos parlamenti küszöböt, köztük a Híd, amelynek a támogatottsága 7,1 százalék. A Magyar Közösség Pártjára a legutóbbi mérések szerint csupán 4,1 százalék szavazna, ami némi visszaesést jelent, mert tavasszal már többször meghaladták a kritikus 5 százalékot.
Bejutna viszont a képviselőházba a 6,4 százalékos eredménnyel a Szlovák Nemzeti Párt (SNS), amely a jelenleg egyedül kormányzó Smer-SD párttal akár koalícióra is léphetne, mert miután a magyarellenességéről és idült alkoholizmusáról elhíresült Vladimir Meciart leváltották a pártelnöki posztról, inkább szociális ügyekkel, valamint a romák integrálásának gondjaival foglalkoznak. Ennek köszönhetően egyre több volt szimpatizánsuk tér vissza hozzájuk - mutatnak rá a pozsonyi politikai elemzők.
Martin Slosiarik szerint Robert Fico és pártja elsősorban a migránsokkal szembeni kemény megnyilvánulásainak köszönheti népszerűségének növekedését.
"A szlovák kormányfőnek ugyanolyan éles a nyelve, mint magyar kollégájának, Orbán Viktornak. Gyakran riogatnak főleg azzal, hogy a migránsok között terroristák rejtőzhetnek, szinte kivétel nélkül rossz színben tüntetik fel a menekülteket, mindketten elővették a romakártyát is. Robert Fico például többek között azzal az érvvel utasítja el a kötelező menekültkvótákat, de még száznál több migráns befogadását is, hogy a Szlovákiában élő, mintegy 400 ezer roma polgár nagy többségét sem tudták mindmáig integrálni. Ezt a magatartását adataink szerint sokan díjazzák" - mutatott rá a neves szlovák szociológus, a Focus igazgatója.