Diplomata áldozata is van a bejrúti merényletnek
Huszonhárom ember meghalt, több mint százötvenen pedig megsérültek, amikor két bomba robbant Irán bejrúti nagykövetségénél, romokban hagyva a libanoni főváros egyik legszigorúbban őrzött épületét. Egy diplomata is áldozatul esett, Ebrahim Ansari kulturális attasé sérült meg halálosan.
A merénylettel Ghazanfar Roknabadi iráni nagykövet először Izraelt vádolta meg, később azonban jelentkezett az al-Kaidával is kapcsolatban álló dzsihadista Abdullah Azzam Brigád, amely magára vállalta a felelősséget az akcióért. Szemtanúkra hivatkozva az AP és a Hezbollah tévécsatornája, az al-Manar közölte, hogy először egy öngyilkos merénylő robbantotta fel magát, majd pedig még valaki, aki egy autóba, egy Renault-ba rejtett pokolgépen ült. A két detonáció hatalmas pusztítást végzett a többszintes épületben; a kapu teljesen romba dőlt.
Irán az egyik fő támogatója a libanoni síita Hezbollahnak, amely egységeket küldött Szíriába segíteni Bassár el-Aszad elnök erőit a többnyire szunnita felkelők elleni harcban. Teheráni részről rendkívül éles hangon ítélték el a nagykövetség elleni merényletet, Marzieh Afkham külügyi szóvivő Izraelre mutatva például arról beszélt, hogy „cionisták és zsoldosaik embertelen bűnéről” van szó. Megfigyelők szerint Iránt nehéz helyzetbe kényszerítette a merénylet: a kemény hang még sokba kerülhet a holnap Genfben kezdődő atomtárgyalásokon – amelyeken állítólag közel van egy Izraelnek kevéssé tetsző megállapodás –, viszont azt sem teheti meg, hogy hallgat, mert akkor gyengének tűnik.
A szír konfliktus hatására az utóbbi időben Libanonban is kiéleződtek a vallási ellentétek a síiták és a szunniták között. Az iráni nagykövetség környéke, Bejrút déli része a Hezbollah egyik fellegvára. A síita szervezet egyik tisztségviselője, Ali Ammar azt mondta, a merénylet a Hezbollahot semmitől nem fogja eltéríteni. Haszan Naszrallah sejk, a Hezbollah vezetője csütörtökön jelentette be, hogy a Hezbollah addig marad Szíriában, amíg csak szükséges. A síita szervezet egységei az Aszad-rezsim erőivel összefogva most többek között azért harcolnak, hogy elvágják a szír felkelők utolsó nagy libanoni utánpótlásvonalát. A határvárost, Karát kedden sikerült is visszafoglalni a felkelőktől.
Damaszkusz a „terrorista” jelzővel sietve elítélte a bejrúti merényletet, és azt hangoztatta, Szaúd-Arábia és Izrael áll a háttérben. (Az Aszad-ellenes felkelőket nagyrészt a szunnita Szaúd-Arábia fegyverezi és pénzeli.)
Irán bejrúti nagykövetsége környékén robbantottak már máskor is, augusztus 15-én 27 áldozatot követelt egy merényletben. Azóta Libanonban viszonylagos csend volt, amelyet a most az iráni nagykövetség elleni merénylet tört meg.