Világméretű robbanással fenyeget a nigériai üzemanyagválság
Az érdekvédelmi szervek egyik képviselője, Abdulvahid Omar hétfő hajnalban közölte, a szakszervezetek azért nem szólítják az embereket az utcákra, mert a tüntetések túl veszélyessé váltak. „Otthon kell maradnunk, hogy ne kerüljön veszélybe az ország ingatag biztonsági helyzete miatt ártatlan emberek élete" – mondta Omar, aki szerint ennek ellenére a sztrájk, amelyet a Goodluck Jonathan elnökkel folytatott tárgyalások idejére felfüggesztettek, hétfőn folytatódni fog.
Nigériában egy hete kezdődött országos méretű tiltakozó hullám, miután a kormány megvonta az üzemanyagárak állami támogatását. A január 1-jén életbe lépett rendelet miatt duplájára emelkedtek a benzinárak, és emiatt hétfő óta sztrájk bénítja meg az ország életét, és naponta tízezrek tüntettek a városokban a kormány ellen. Az utcai zavargásoknak, a rendőrség és a tüntetők összecsapásainak halálos áldozatai is voltak.
Afrika legnépesebb, 160 milliós állama napi 2,4 millió hordóval egyben a kontinens legnagyobb és a világ hatodik legnagyobb kőolaj-kitermelője is, a szűkös kőolajfinomító-kapacitása és a meglévő létesítmények elhanyagoltsága miatt mégis benzinimportra szorul. Az egyelőre nem világos, hogy a sztrájkhoz csatlakoznak-e a nigériai olajmunkások is. Ha ezt ígéretükhöz híven megteszik, az minden valószínűség szerint negatív hatással lesz a nemzetközi piacra is. Az olajmunkások egyébként a hétvégi tárgyalások sikerétől tették függővé, hogy részt vesznek-e a munkabeszüntetésben.
A benzinárak emelkedése tovább fokozta a felekezeti ellentétek miatt amúgy is kiélezett feszültséget a nyugat-afrikai országban, ahol muzulmán szélsőségesek – főleg a Boko Haram nevű csoport, Nigéria „tálibjai” – keresztények ellen elkövetett terrortámadásai karácsony táján több tucat ember életét követelték.