Görög levélbombák nagykövetségeknek és államfőknek

Levélbombák robbantak a görög fővárosban. A felrobbant és hatástalanított kilenc küldeményt feltételezhetően szélsőséges anarchista szervezet tagjai adták fel. Főként nagykövetségek voltak a célpontjaik, de európai államfőknek és uniós szervezeteknek is jutott a küldeményekből.

Robbanás történt kedd délelőtt Svájc athéni nagykövetségén, a görög főváros központjában. Az első vizsgálat eredményei szerint a svájci nagykövetség személyzete hajította az épület udvarára a gyanús csomagot, amely ott felrobbant. Későbbi hatósági bejentések szerint egy robbanószerkezetet ellenőrzött körülmények között detonáltak a parlament épületénél – ezt a chilei nagykövetségnek szánták – és a bolgár nagykövetségnél is. A robbanásokban nem sérült meg senki.

Mind a kilenc, Athénban felfedezett levélbombát hétfőn adták postára a görög fővárosban, és a hatóságok gyanúja szerint ugyanaz a csoport áll valamennyi robbanó csomag hátterében - közölte egy rendőrségi forrás. A kedden felrobbant, illetve hatástalanított öt levélbombát valószínűleg annak a két görög fiatalembernek a cinkosai adták postára, akiket hétfőn vettek őrizetbe az első négy bomba elkészítésének gyanújával. Az egyik őrizetbe vett férfit körözte a rendőrség egy szélsőséges anarchista csoporthoz fűződő kapcsolatai miatt.

Tanasszisz Kokkalakisz rendőrségi szóvivő hivatalosan csak a chilei nagykövetségre küldött csomagról erősítette meg, hogy azt hétfőn adták fel. A másik négy - a svájci, az orosz, a bolgár és a német nagykövetségnek címzett - küldemény feladásának körülményeit még vizsgálják - közölte. Hozzátette, nagyon valószínű, hogy az egész egyetlen anarchista görög szervezet műve volt, de több nyomot is vizsgálnak. A szóvivő elmondta, hogy az őrizetbe került két férfi mindeddig nem volt hajlandó használható információkat elárulni a nyomozóknak. Kokkalakisz szerint egyelőre nagyon nehéz átlátni, hogy az elkövetők milyen logika szerint választották ki célpontjaikat.
Hétfőn Mexikó, Hollandia és Belgium athéni nagykövetségének címeztek levélbombákat, illetve egy negyedik csomagot Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnökhöz akartak eljuttatni.

Az incidens lehetséges előzményeként hétfőn négy embert vettek őrizetbe, akik levélbombát küldtek Mexikó és Hollandia athéni nagykövetségének, és feladtak volna egyet Belgiuménak, illetve Nicolas Sarkozy francia elnöknek címezve is. A csomagokat egy futárszolgálatnál adták fel, és a küldemények válogatását végző egyik női alkalmazottat sebesítette meg könnyebben a mexikói követségnek címzett robbanószerkezet. A holland követségnek szóló robbanóanyagot a hatóságok hatástalanították. Lapinformációk szerint az egyik letartóztatott egy szélsőbaloldali mozgalomnak, a Tűz Sejtjei Összeesküvésének a tagja.

A leghatározottabban elítélte a görög miniszterelnök a keddi athéni levélbomba-támadásokat, továbbá azt az akciót, amelynek keretében ismeretlen terroristák robbanóanyagot tartalmazó csomagot küldtek Görögországból Angela Merkel német kancellár címére. Jeórjiosz Papandreu helyi idő szerint kedd este közzétett nyilatkozatában hangsúlyozta: kormánya a leghatározottabban elítéli azokat a törekvéseket, amelyek célja a társadalmi béke terrorakciókkal, valamint erőszakos cselekményekkel történő megzavarása, továbbá az ország nemzetközi tekintélyének aláásása. A miniszterelnök ígéretet tett arra, hogy a hatóságok mindent elkövetnek a tettesek kézre kerítésére.

A berlini kancellári hivatalba - Angela Merkel kancellárnak címezve - Görögországból egy robbanóanyagot tartalmazó csomagot adtak fel, amit a rendőrök időben hatástalanítottak. A görög hatóságok első intézkedésként valamennyi külföldre irányuló futár-, illetve postai szolgálatot leállítottak. Az intézkedés egyelőre 48 órára szól, és ez idő alatt az illetékesek fokozottabb ellenőrzéseket terveznek.

Mindennek ellenére - a görög állami televízió kedd esti közleménye szerint - a kora éjszakai órákban Bolognában landolt egy görög futárszolgálat repülőgépe, és az olasz hatóságok egy gyanús csomagot fedeztek fel. A címzett állítólag Silvio Berlusconi miniszterelnök volt, és a csomagot hivatalosan meg nem erősített információk szerint Athénban adták fel. Értesülések szerint kedden késő este a hatóságok az athéni repülőtéren két további, gyanús csomagot fedeztek fel. Az egyik címzettje az európai rendőri szervezet, az Europol, míg a másiké a hágai székhelyű Európai Bíróság volt. A levélbombákkal összefüggésben a görög hatóságok őrizetbe vettek két férfit, akik gyaníthatóan egy szélsőbaloldali szervezet tagjai.

Görögországban a hét végén rendeznek önkormányzati választásokat, szakértők szerint a megméretés egyúttal népszavazás is lesz arról, Jeórjiosz Papandreu miniszterelnök kormánya hogyan kezelte a Görögországot a szakadék szélére sodró gazdasági válságot. A kormányfő jelezte, ha pártja, a szocialista PASZOK egyértelmű vereséget szenved az urnáknál, általános választásokat fog hirdetni. Levélbombák robbantak kedden a görög fővárosban, a hatóságok gyanúja szerint ugyanaz a szélsőséges csoport állhat a háttérben. Az utóbbi években Görögországban alapvetően három szélsőbaloldali gerillacsoport követett el támadásokat.

A Tűz összeesküvés sejtjeitől és Forradalmárok Szektájáig

A levélbombákkal összefüggésben hétfőn őrizetbe vett két férfi gyaníthatóan a Tűz Összeesküvés Sejtjei nevű csoport tagja. A szervezet 2009 májusában robbantott fel egy-egy kisebb pokolgépet új rendőrőrsök építkezésén. 2009 szeptemberében azt közölték, hogy ők állnak egy szaloniki kormányzati épület előtti robbantás mögött. Idén januárban vállalták egy kisebb pokolgépes támadás elkövetését az athéni parlament közelében. Márciusban 30 órán belül három robbantást hajtott végre a csoport: egy fogház közelében, a helyi pakisztáni közösség egyik vezetőjének házánál, valamint egy szélsőjobboldali csoport épületénél.
A görög rendőrség idén a csoport 17 tagját állította elő.

A Forradalmi Harc 2003 szeptemberében bukkant fel, nagyjából egy évvel azután, hogy a hatóságok felszámolták a November 17. nevű gerillacsoportot, amely 27 éves tevékenysége során több mint húsz embert - görög és külföldi diplomatákat, üzletembereket, politikusokat - ölt meg. A Forradalmi Harc tagjai 2006-ban megpróbáltak meggyilkolni egy minisztert, 2007-ben pedig vállról indítható rakétagránáttal támadást hajtottak végre az Egyesült Államok athéni nagykövetségének épülete ellen. A csoport 2009 elején rendőrökre nyitott tüzet a kulturális minisztérium előtt, egy 21 éves rendőrt súlyosan megsebesítettek. 2009 márciusában vállalták a Citibank két athéni fiókja elleni merényletet, illetve szeptemberben újabb pokolgépet robbantottak az athéni tőzsde épületénél.

A hatóságok eddig a szervezet hat tagja ellen emeltek vádat a pokolgépes merényletsorozat miatt. A Forradalmárok Szektája nevű csoport tagjai 2009 februárjában kézigránátot dobtak egy rendőrőrs épületére Athén külvárosában. Néhány héttel később egy tévéállomás épületére nyitottak tüzet a görög főváros délnyugati részén. 2009 júniusában a csoport tagjai közvetlen közelről lelőttek egy civil ruhás rendőrt. A Forradalmárok Szektája általában CD-ket küld a sajtónak, és ezeken vállalja magára a támadások elkövetését.

Nem zárható ki a magyar nagykövetség elleni támadás

Nem lehet kizárni, hogy a magyar nagykövetség is kap egy levélbombát és így megszigorították a biztonsági intézkedéseket - mondta Tóth József, Magyarország athéni nagykövete az MTI-nek. Mivel semmilyen logikát nem lehet felfedezni a levélbombás támadássorozatban, amely egyaránt érintette dél-amerikai és európai országok nagykövetségeit, ezért nem feltétlenül lehet kizárni, hogy a magyaroknak is címeztek egy robbanószerkezetet tartalmazó csomagot - mondta a nagykövet. Hozzátette, amikor hétfőn a rendőrök egy, a belga nagykövetségnek címzett levélbombát is hatástalanítottak, azt gondolták, hogy esetleg az európai uniós elnökség lehet a célpont, de most már úgy tűnik, hogy össze-vissza küldözgetik a robbanó csomagokat.

Az események hatására a követségen elővigyázatosságból megszigorították a beléptetési rendszert és a csomagokat is körültekintőbben ellenőrzik, bár "szofisztikált berendezések" nem állnak rendelkezésükre. Tóth József bízik abban, hogy a merénylet-sorozat kellő figyelmet kapott, ezért nagyobb a városban a rendőri készültség, így könnyebb megelőzni a bajt. A nagykövet szerint a képviselet munkatársait nem különösebben ijesztették meg a merényletek, mivel az utóbbi években valamennyire "hozzászoktak" a robbantásokhoz, a követség épülete ugyanis a belvárosban található, ahol gyakran voltak zavargások.

A nagykövet elmondta, folyamatosan kapcsolatban állnak a görög hatóságokkal, megosztják egymással a rendelkezésre álló információkat; illetve az EU-tagországok athéni külképviseletei is szorosabbra fűzték a kapcsolataikat, és esetleg közösen erővel is fellépnek, ha szükséges. Tóth József szerint összefogva kérhetik a görög postát és a csomagküldő szolgálatokat, hogy a nagykövetségeknek címzett leveleket különös figyelemmel ellenőrizzék, illetve kérhetik védelmük megerősítését.
Tóth József azt is elmondta, hogy a robbanások miatt szinte az egész belvárost lezárták, így hatalmas közlekedési káosz alakult ki.

A parlament athéni épülete körül őrködnek rendőrök 2010. november 2-án, miután tűzszerészek csomagbombát hatástalanítottak irányított robbantással az épület közelében.
Athén, 2010. november 2. A parlament athéni épülete körül őrködnek rendőrök 2010. november 2-án, miután tűzszerészek csomagbombát hatástalanítottak irányított robbantással az épület közelében. Ezen a napon Svájc athéni nagykövetségén kisebb detonáció történt, mert a személyzet egy gyanús csomagot az udvarra hajított, és az felrobbant. Sérülésről nem érkezett jelentés. (MTI/EPA/Katerina Mavrona)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.