Ritka, de megesik: alkalmatlanság miatt lemondott a pártvezér
Alig egy évig állt az európai integrációt ellenző UK Indepence Party élén a 68 éves Lord Pearson of Rannoch, de ez az idő arra elég volt, hogy rájöjjön, „nem volt nagyon jó” pártpolitikus. Az egykori Malcolm Pearson lemondásának hírét a Twitter közösségi honlapon tudatta Paul Nuttall, az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának elnöke. A szélsőségesen euroszkeptikus mozgalom a szavazatok három százalékát nyerte el a május 6-i brit parlamenti választáson, de egyetlen körzetben sem sikerült megszereznie a képviselői helyet.
Lord Pearson a nála összehasonlíthatatlanul jobban ismert Nigel Farage európai parlamenti frakcióvezetőt váltotta a párt élén. A UKIP mindeddig legsikeresebb irányítójának nevéhez fűződik a 2009-es európai parlamenti választási siker. A párt a második helyen végzett a toryk mögött, megelőzve a Munkáspártot, és 16,5 százalékának köszönhetően tizenhárom képviselőt küldhetett Brüsszelbe, illetve Strasbourgba. Farage nagy fába vágta a fejszéjét a brit választások előtt: távozott a UKIP éléről, hogy teljes erőbedobással harcoljon – a brit demokratikus hagyományokkal dacolva – az alsóház elnöke, John Bercow buckinghami mandátumának elhódításáért. De nem elég, hogy csúfosan alulmaradt, de a voks napján tragikomikussá is tette magát, amikor kisrepülőgépe lezuhant, súlyos, máig gerincfájdalmakat okozó balesetet szenvedett, és a tévéadások imázsromboló képekkel számoltak be az esetről.
Lord Pearson rövid elnökségét számos baki és balszerencse kísérte, mire maga is felismerte, hogy nem állja meg a helyét a túlfűtött brit politikai arénában. Mint erre most a Guardian emlékeztet, „pályafutása egyszerre volt megnyerő és hóbortos, ami tökéletesen alkalmassá tette arra, hogy a UKIP-ot a megfelelően hasznavehetetlen módon vezesse”. Míg a centrumtól balra elhelyezkedő lap „a brit politikai életet szegényebbnek” tekinti a főrend lemondásával, a konzervatív Daily Telegraph a lépést „történelmi hozzájárulásnak” tekinti a demokrácia fejlődéséhez. Lord Pearson korábban sikeres nemzetközi biztosítási szakember volt, máig a szabadkereskedelem és a szólásszabadság bajnoka, aki egyszerre támogatja jótékony célú adományokkal a fogyatékkal élőket, a művészeket, menekülteket és politikai üldözötteket.
Nigel Farage most azt fontolgatja: egészségi állapota lehetővé teszi-e, hogy visszavegye a UKIP vezetését?